پیشگیری سرطان

پیشگیری از سرطان

 

 

 

 

پیشگیری از سرطان اقداماتی است که برای کاهش احتمال ابتلا به سرطان انجام می شود.  این اقدامات می تواند شامل حفظ یک سبک زندگی سالم، دوری و اجتناب از قرار گرفتن در معرض مواد سرطان زای شناخته شده، مصرف دارو ها و یا واکسن هایی که می تواند از پیشرفت سرطان جلوگیری کند. معمولا نمی توان دقیقا دانست که چرا یک نفر به سرطان مبتلا می شود و دیگری نه. اما تحقیقات نشان داده است که برخی عوامل خطر ممکن است شانس ابتلای فرد به سرطان را افزایش دهد.

پیشگیری از سرطان علاوه بر مشکلات جسمی و ناراحتی عاطفی ناشی از سرطان، هزینه های بالای مراقبت نیز باری بر دوش بیماران، خانواده آنها و عموم مردم است. با پیشگیری از سرطان، تعداد موارد جدید سرطان کاهش می یابد. امیدواریم این امر بار سرطان را کاهش دهد و تعداد مرگ و میر ناشی از سرطان را کاهش دهد.

سرطان یک بیماری واحد نیست بلکه گروهی از بیماری های مرتبط است. بسیاری از چیزها در ژن، سبک زندگی و محیط اطراف ما ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش یا کاهش دهد.

 

زمانیکه بسیاری از مطالعات محققان همه به ارتباط مشابهی بین یک عامل خطر بالقوه و افزایش خطر ابتلا به سرطان اشاره می کنند و زمانیکه مکانیسم احتمالی وجود داردکه می تواند توضیح دهد که این عامل خطر واقعا چگونه می تواند باعث سرطان شود، دانشمندان می توانند در مورد رابطه بین این دو اطمینان بیشتری داشته باشند.

 

ما در لیست زیر به عوامل خطر شناخته شده یا مشکوک به سرطان که بیشتر مورد مطالعه محققان قرار گرفته است اشاره می کنیم.اگرچه در برخی از موارد می توان از این عوامل خطر دوری کرد و در برخی موارد مانند افزایش سن نمی توان ولی باید این را در نظر داشت که با اجتناب از عوامل خطر و پیشگیری می توان به کاهش ابتلا به سرطان کمک کرد.

سن

الکل

دخانیات

مواد سرطان زا

عوامل خطر زیست محیطی

التهاب مزمن

رژیم غذایی

سیستم ایمنی

عوامل عفونی

تشعشعات

نور خورشید

تغییرات ژنتیکی و سرطان

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب