هورمون‌های استرس سلول‌های خفته سرطانی را بیدار می‌کنند

به گزارش نیواطلس، در بسیاری از موارد دانشمندان و پزشکان بعد از درمان موفق تومورهای سرطانی شاهد فعال شدن مجدد این تومورها هستند. اما نمی‌توانند به شکلی روشن عامل این مساله را توضیح دهند. تحقیقات تازه حاکیست فعالیت هورمونهای استرس یکی از علل اصلی بیدار شدن تومورهای سرطانی خفته است.

حتی بعد از دقیق‌ترین موارد درمان سرطان باز هم نمی‌توان مطمئن بود که این بیماری موذی به طور کامل ریشه کن شده باشند. تومورهای سرطانی گاهی بی سروصدا در بدن افراد باقی می‌مانند و بعد از سال‌ها ناگهان فعال می‌شوند و توضیح دلیل این رویداد تا به حال ممکن نبوده است.

پژوهشی که در این زمینه توسط محققان روس، آلمانی و آمریکایی انجام شده نشان می‌دهد اگر سطح استرس افرادی که بیماری سرطان در آنها مداوا شده کنترل شود، می‌توان امیدوار بود که در دراز مدت شاهد رشد مجدد تومورهای سرطانی در این افراد نباشیم.

تحقیقی که در این زمینه بر روی موش‌ها و سپس بر روی ۸۰ فرد مبتلا به سرطان ریه صورت گرفته صحت این مساله را ثابت می‌کند. اما فعل و انفعالاتی که بعد از فعالیت شدید هورمون‌های سرطانی در نهایت موجب بیدار شدن تومورهای خفته سرطانی می‌شود هنوز به طور دقیق مشخص نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب