تبحر جراح تا ۷۰ درصد در بقای عمر مبتلایان سرطان روده نقش دارد

به گزارش پایگاه خبری مدیکال نیوز، این مطالعه با تکیه بر مهارت پزشک جراح بر افزایش طول عمر مبتلایان به سرطان روده نشان می‌دهد عواملی از جمله جلوگیری از خونریزی و نشت روده که ارتباط مستقیمی با تبحر پزشک جراح دارد، در این موضوع دخیل هستند.

این مطالعه که توسط محققان دانشگاه نورث وسترن در آمریکا صورت گرفته نشان می‌دهد؛ احتمال گسترش تومور سرطان روده به گره‌ها و غدد لنفاوی وجود دارد. اگر پزشک موفق به حذف دقیق تمام این غدد شود، میزان بقای بیمار به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. محققان احتمال می‌دهند مهارت پزشک جراح در حذف تومور در تمام انواع سرطان نقش مهمی دارد.

 روده بزرگ آخرین بخش از سیستم گوارشی است. در این بخش از روده، آب و نمک ضایعات غذا خارج و ضایعات آماده دفع می‌شوند. سرطان روده بزرگ از رشد غیر قابل کنترل سلول‌ها ناشی می‌شود.

معمولا اولین مرحله سرطان روده بزرگ، ایجاد تومورهای کوچک به نام پولیپ‌های آدنوماتوز است که در دیواره داخلی روده بزرگ تشکیل می‌شوند. ممکن است این پولیپ‌ها به سرطان بدخیم تبدیل شوند. سلول‌های سرطانی می توانند از طریق سیستم گردش خون و لنف در سراسر بدن گسترش یابند و سبب متاستاز شوند. در این صورت کنترل و درمان بیماری بسیار پیچیده می‌شود.

پزشکان به افراد توصیه می‌کنند که در صورت مشاهده علائم، در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنند.آزمایش خون و مدفوع رایج‌ترین روش‌های تشخیصی است. در صورت مشاهده علایم بیماری، برای تشخیص نهایی از کولونوسکوپی و نمونه برداری استفاده می‌شود. افرادی که در خانواده خود سابقه بیماری روده یا انواع سرطان را دارند، بیشتر در معرض خطر هستند.  

سرطان روده سومین سرطان شایع در جهان و دومین علت مرگ ناشی از سرطان در آمریکا است.

نتایج این مطالعه در نشریه JAMA Oncology منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب