افزایش میزان ابتلا به سرطان با بارندگی

محققان برای اولین بار ارتباط بین زندگی در مناطق سرد و مرطوب و افزایش شیوع سرطان را بررسی کردند.

به نقل از مدیکال دیلی، تحقیقات اولیه نشان می‌دهد میزان متفاوتی بین ابتلا به سرطان و میزان مرگ و میر در مناطق مختلف ایالات متحده وجود دارد و بالاترین میزان ابتلا به سرطان مربوط به سواحل شرقی است.

محققان اظهار کردند: این اختلاف ابتلا به سرطان با عوامل نژادی، قومی، رفتاری، اجتماعی، اقتصادی و سبک زندگی مرتبط است. عوامل محیطی و شغلی مانند آلودگی هوا و قرار گرفتن در معرض سموم دفع آفات و حلال‌ها نیز ممکن است در ابتلا به سرطان نقش داشته باشند.

در این تحقیق، محققان منطقه آب و هوایی را به عنوان “متغیری ترکیبی از دما و رطوبت در یک منطقه معین” تعریف کردند.

محققان نمی‌گویند که افزایش باران، دما و رطوبت به طور مستقیم باعث ایجاد سرطان می شود بلکه تاثیر این عوامل آب و هوایی را به عنوان حامل یا افزایش دهنده مواد سرطان‌زا بیان می‌کنند.

در این تحقیق، دانشمندان اطلاعات ابتلا به سرطان پستان، سرطان تخمدان، سرطان ریه، سرطان روده بزرگ و سرطان پروستات را جمع آوری کردند. آنان همچنین به اطلاعات شهرستان در شیوع سرطان، آب و هوا و جمعیت نیز دسترسی پیدا کردند.

با توجه به حجم زیاد مجموعه اطلاعات، محققان تصمیم گرفتند به طور تصادفی 15 مورد را تجزیه و تحلیل کنند. این موارد شامل آریزونا، آرکانزاس، کالیفرنیا، کانکتیکات، جورجیا، آیووا، ماساچوست، نیویورک، نیوجرسی، اوکلاهما، کارولینای جنوبی، تگزاس، یوتا، واشنگتن و ویسکانسین بودند.

در تجزیه و تحلیل اطلاعات سن، جنس، قومیت، میزان درآمد، سن جمعیت و تنوع به دلیل تاثیرگذاری در ابتلا به سرطان در نظر گرفته شدند.

افزایش بارش با افزایش شیوع همه سرطان‌ها مرتبط بود. به همین ترتیب، منطقه آب و هوایی برای کلیه نتایج ابتلا به سرطان معنی دار بود.

به طور کلی، میزان بروز سرطان در مناطق بسیار سرد در مقایسه با آب و هوای گرم و خشک بالاتر بود. با این حال، هنگامی که این گروه سرطان را به انواع مختلفی تقسیم کردند، استثنائاتی وجود داشت. به عنوان مثال، سرطان ریه بیشتر در مناطق گرم و خشک دیده می‌شد.

این تحقیق محدودیت‌های خاصی داشت. به عنوان مثال، محققان فقط 15 ایالت را تجزیه و تحلیل کردند، بنابراین ممکن است این الگو برای همه ایالت‌ها یا در کشورهای دیگر صادق نباشد.

شایان ذکر است که محققان در تجزیه و تحلیل خود همه انواع سرطان را بررسی نکردند و ممکن است انواع مختلف سرطان از این الگوهای پیروی نکند.همچنین ممکن است متغیرهای دیگری نیز وجود داشته باشند که موجب این ارتباط ‌شوند.

محققان چند تئوری دیگر را نیز بررسی کردند. به عنوان مثال محققان دریافتند در ساحل شرقی، افزایش بارندگی، عناصر قلیایی مانند منیزیم و پتاسیم خاک را افزایش داده و باعث اسیدی‌تر شدن خاک می‌شود.

در خاک اسیدی و همچنین در مناطق سردتر، باکتری‌های اکسید کننده آمونیاک شایع‌تر هستند واین باکتری‌ها آمونیاک را به نیتریت‌ها تبدیل می‌کنند. در شرایط اسیدی‌تر، نیتریت‌ها ممکن است به اسید نیتروژن تبدیل شوند و در جو آزاد شوند. مقامات بهداشتی، اسید نیتروژن را یک عامل سرطان‌زا می‌دانند.

می‌توان انتظار داشت که عوامل سرطان‌زا در هوا بیشترین تاثیر را در شیوع سرطان ریه دارند.اما محققان در مورد سرطان ریه، عکس آن را یافتند.

یکی دیگر از محرک‌های اصلی ارتباط بین افزایش بارندگی و شیوع سرطان پوست به دلیل  واکنش  به اشعه ماوراء بنفش خورشید و ویتامین D است.

برخی محققان گفتند: کمبود ویتامین D می‌تواند منبع خطری برای بعضی از سرطان‌ها باشد. در مناطق بارانی که نور آفتاب کمتری دارد این مورد تاثیرگذار خواهد بود.

فعالیت بیش ‌از اندازه بدن در شرایط جوی سردتر نیز از دیگر عوامل بررسی‌شده بود.

نتایج این تحقیق در نشریه Environmental Engineering Science منتشرشده است./ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب