روشی که جلوی بازگشت سرطان را می گیرد

 

کلسیم کربنات یک ماده معدنی است که در پوسته تخم مرغ و در سنگ ها یافت می شود و پروتیینی را در سلول های سرطانی غیرفعال می کند که از سلول های سرطانی در برابر سیستم ایمنی بدن محافظت می کنند.

محققان دانشگاه کالیفرنیا با استفاده از افشانه کلسیم کربنات راهکار جدیدی را برای جلوگیری از بازگشت سرطان پس از خارج کردن تومور از بدن یافتند.

 

 در این تحقیقات پس از انجام جراحی و خارج کردن تومور ملانوم از بدن موش ها، محققان محل زخم جراحی را با استفاده از افشانه کلسیم کربنات آغشته کردند. در نتیجه این اقدام رشد سلول های سرطانی کاهش یافت و موش ها توانستند حداقل 60 روز را بدون رشد مجدد تومور سپری کنند.

 

کلسیم کربنات یک ماده معدنی است که در پوسته تخم مرغ و در سنگ ها یافت می شود و پروتیین CD47 را در سلول های سرطانی غیرفعال می کند. این پروتیین سیگنال هایی ایجاد می کند که از سلول های سرطانی در برابر سیستم ایمنی بدن محافظت می کنند.

 

 

کلسیم کربنات در محل زخم ها حل شده و ماکروفاژهایی را فعال می کند که امکان بیرون راندن اشیای خارجی را از بدن فراهم می کنند. ماکروفاژها سلول های بیگانه خوار هستند که سلول های فرسوده و بقایای سلولی را به درون خود کشیده و توسط آنزیم ها آن ها را از بین می برند.

 

به گفته محققان ژل کلسیم کربنات که در این تحقیقات به شکل افشانه مورد استفاده قرار گرفت، یکی از بزرگترین موانع درمان سرطان را از پیش رو برمی دارد. یکی از ویژگی های سرطان، پخش شدن آن در بدن است. در واقع 90 درصد از افراد مبتلا به تومورهای سرطانی به دلیل بازگشت سرطان یا متازتاز جان خود را از دست می دهند.

 

در حال حاضر محققان در تلاشند تا عملکرد این افشانه را در آزمایشات بیشتری مورد بررسی قرار داده و در صورت امکان مجوز استفاده از آن را روی انسان دریافت کنند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Nanotechnology منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب