شاید برخی انواع سرطان پستان نیازی به شیمی درمانی نداشته باشد

 

 این یافته تازه فقط در مراحل سرطان پستان صدق می‌کند
پژوهشگران می‌گویند که حدود هفتاد درصد زنان مبتلا به مراحل اولیه شایعترین سرطان پستان ممکن است از “درد و رنج شیمی درمانی” خلاص شوند.

 

این نتیجه‌گیری از بررسی یک آزمایش ژنتیکی حاصل شده که میزان خطر تومور را تخمین می‌زند.

پزشکان متخصص سرطان می‌گویند که این یافته تازه شیوه درمان را در مراکز درمانی بریتانیا از روز دوشنبه چهارم ژوئن تغییر خواهد داد به این معنا که زنانی که در این گروه قرار گیرند فقط با عمل جراحی و هورمون‌درمانی مداوا می‌شوند.

 

موسسات خیریه حمایت از سرطان می‌گویند که این “خبر بسیار خوب” سالانه بر زندگی حدود سه هزار زن در بریتانیا تاثیر خواهد گذاشت.

شیمی درمانی اغلب بعد از جراحی و برای کم کردن خطر بازگشت سرطان یا گسترش آن به بخش های دیگر بدن انجام می‌شود اما این داروهای سمی عوارض جانبی آزاردهنده‌ای دارند، از حالت تهوع و خستگی مفرط تا ناباروری و درد دائمی اعصاب.

 

شیمی درمانی در موارد نادر باعث بیماری‌های قلبی و حتی در مواردی باعث سرطان خون می‌شود.

دانشمندان در این تحقیق، ده هزار و دویست و هفتاد و سه زن را با یک آزمایش ساده ژنتیک که براحتی در دسترس است و در نظام خدمات درمانی بریتانیا (NHS) بررسی کردند.

 

در حال حاضر به زنانی که آزمایش ژنتیکشان خطر کمی را نشان می‌دهد گفته می‌شود که نیازی به شیمی درمانی ندارند و به کسانی که نتیجه آزمایششان خطر بیشتری را نشان می‌دهد گفته می‌شود که حتما شیمی درمانی لازم دارند.

اما در اغلب زنان نتیجه آزمایش خطر را متوسط نشان میدهد که دقیقا مشخص نیست آنها چه باید بکنند.

 

آمار ارائه شده در بزرگترین نشست پزشکان متخصص و پژوهشگران سرطان در شیکاگوی آمریکا نشان می‌دهد که نتیجه درمان این گروه از بیماران با شیمی درمانی و بدون شیمی درمانی یک اندازه است؛ کسانی که تا ۹ سال پس از درمان سرطان زنده مانده‌اند بدون شیمی درمانی ۹۳.۹ درصد و با شیمی درمانی ۹۳.۸ درصد بوده است.

 

‘یک تغییر بنیادین’
این تحقیق که مرکز تحقیقات سرطان آلبرت آینشتاین در شهر نیویورک انجام داده، پیشرفت مهمی در درمان سرطان محسوب می‌شود و می‌تواند هزینه درمان را کاهش و شیوه درمان را تغییر دهد.

دکتر آلیستر رینگ، پزشک بیمارستان رویال مارزدن در لندن به بی‌بی‌سی گفت: “پزشکان متخصص شیمی درمانی منتظر این نتایج بودند و از صبح روز دوشنبه بر شیوه درمان تاثیر خواهد گذاشت.”

 

او گفت که این خبر بسیار بزرگی است و یک تغییر بنیادین در درمان زنانی است که در مراحل اولیه سرطان پستان هستند.

او تخمین می‌زند که به خاطر نتایج این پژوهش سالانه حدود سه هزار زن در بریتانیا برای درمان نیازی به شیمی درمانی نداشته باشند.

 

این تحقیق مختص مراحل اولیه انواعی از سرطان پستان است که با هورمون درمانی معالجه می‌شوند و سرطان هنوز به غدد لنفاوی سرایت نکرده باشد.

افراد دارای ژن‌های معیوب BRCA1 و BRCA2 که باعث افزایش سرعت و رشد سلول‌های سرطانی می‌شوند مشمول نتایج این تحقیق نمی‌شوند

 

قرار است از روز دوشنبه نتیجه این تحقیق شیوه درمان را در بیمارستان تخصصی رویال مارزدن لندن تغییر دهد
این آزمایش ژنتیک پس از عمل جراحی و بیرون آوردن غده انجام خواهد شد و در آن فعالیت ۲۱ ژن بررسی می‌شود تا مشخص شود که سرطان تا چه حد مهاجم است.

 

نظام بهداشت و درمان بریتانیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب