نور آبی تلفن همراه، خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد

 

یک گروه محققان بین المللی در نتیجه یک مطالعه متوجه شدند که نور آبی منتشره از تلفن های هوشمند، تبلت ها و چراغ های ال.ایی.دی خیابان ها باعث ابتلا به سرطان می شوند.

این مطالعه که به هدایت محققان موسسه بهداشت جهانی در بارسلون انجام شد، نشان داد، خطر ابتلا به سرطان پروستات و سرطان سینه در افرادی که شب ها در معرض سطوح بالای نور آبی قرار می گیرند به ترتیب دو برابر و یک و نیم برابر افزایش می یابد.

 

هم اکنون گفته می شود که نور آبی که دستگاه های الکترونیکی منتشر می شود، ساعت بیولوژیکی بدن انسان را مختل می سازد.

اما یافته های این مطالعه جدید در زمینه نور آبی که از نور چراغ های ال.ایی.دی خیابان ها نیز به داخل خانه ها می تابد، نشان می دهد که این نور با تحت تاثیر قرار دادن هورمون های بدن انسان می تواند به ابتلا به سرطان منجر شود.

 

این تحقیق که بر روی بیش از چهار هزار نفر در 11 منطقه انجام شد، همچنین نشان داد، خطر ابتلا به سرطان در افرادی که داخل و خارج از خانه در معرض نور آبی قرار داشتند، افزایش داشت.

نور آبی که یکی از کوتاه ترین طول موج ها را دارد، ترشح هورمون ملاتونین را که نقش مهمی در تنظیم ساعت بیولوژیکی بدن دارد، کاهش می دهد.

 

این نور می تواند ترشح سایر هورمون ها را نیز مختلف کند و سرطان های پروستات و سینه هر دو به هورمون مرتبط هستند.

نقش ملاتونین در سرطان سینه و پروستات هنوز شناخته نشده است، اما این هورمون می تواند از بروز التهاب – واکنش سیستم ایمنی به عفونت که با ابتلا به سرطان مرتبط است- پیشگیری کند.

مجله سرطان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب