۴ علامت سرطان مغز که نباید نادیده گرفته شوند

یکی از علائم ابتلا به سرطان مغز، داشتن لکنت زبان است. به‌گفته متخصصان، داشتن مشکلات زبانی مانند لکنت زبان، اختلال در نامیدن اشیا یا درک کردن آن‌چه دیگران می‌گویند، از علائم کلیدی وجود تومور در لوب‌های پیشانی یا تمپورال است. این بخش‌های از مغز با عملکرد حرکتی گفتار و درک زبان مرتبط هستند.

 

ابتدا باید بگوییم که کمتر از یک درصد از کل جمعیت جهان به سرطان مغز مبتلا هستند، ولی تومورهای مغزی معمولا با علائم بسیار محدودی همراه می‌شوند و همین علائم هم بیشتر خودشان را به‌صورت مشکلات روزمره مانند سردرد و خستگی نشان می‌دهند. با این‌ حال،‌ آشنایی داشتن با علائم سرطان مغز می‌تواند به شما در تشخیص زودهنگام این بیماری کمک کند.

 

۱. سردردهای مداوم

حتی پزشکان نیز به‌سختی می‌توانند تفاوت میان سردردهای ناشی از تومورهای مغزی و سردردهای دیگر را تشخیص بدهند. اما بهترین شاخص برای برای تشخیص سردردهای ناشی از تومورهای مغزی، سردردهای روزانه و جدیدی هستند که انگاری از بین نمی‌روند. این سردردها به مرور زمان بدتر می‌شوند و معمولا هم صبح‌ها پس از بیدار شدن خودشان را نشان می‌دهند؛ یعنی زمانی که فشار درون‌جمجمه‌ای به‌ علت دراز کشیدن برای مدت طولانی افزایش یافته است.

این دردها، صرف نظر از اندازه یا سرعت رشد تومور، می‌توانند متغیر باشند. به‌ گفته متخصصان، «یک تومور کوچک اما سریع‌رشد می‌تواند باعث به‌ وجود آمدن سردردهای شدید به اندازه یک تومور بزرگ اما آهسته‌رشد شود». با این‌ حال، صرفا با مشاهده هیچ سردرد خاصی نمی‌توان سرطان مغز را تشخیص داد. کلید اصلی در تشخیص این سردردها، وجود سردردهای تازه‌ای است که مداوم هستند و به هیچ نوع درمانی هم واکنش مثبت نشان نمی‌دهند.

 

۲. از دست دادن نسبی بینایی

بیمارانی که این علامت خاص را تجربه می‌کنند، شاید اصلا متوجه آن نشوند. آنان معمولا به‌ وجود آمدن تغییر در کیفیت بینایی خودشان را احساس نمی‌کنند، تا زمانی که دیگر دایره دیدشان به‌طور قابل توجهی محدود شود و نتوانند نیمی از بدن خودشان را ببینند. به‌ گفته متخصصان، «این علامت خاص یا اختلال بینایی محیطی، bitemporal hemianopsia نام دارد. پزشکان معمولا این علامت را در موارد ابتلا به تومورهای هیپوفیز مشاهده می‌کنند، چون این تومورها کیاسمای اپتیک (optic chiasm) را تحت فشار قرار می‌دهند.

 

۳. ضعف و بی‌حالی

قشر حرکتی مغز (motor cortex)، حرکات عضلانی را در سراسر بدن شروع می‌کند و همچنین کنترل آن‌ها را بر عهد دارد. قشر حرکتی سمت راست مغز، قسمت چپ بدن را کنترل می‌کند و قشر حرکتی سمت چپ مغز نیز سمت راست بدن را. اگر هر گونه توموری در طول این مسیر وجود داشته باشد، این سیگنال‌ها کاملا مختل می‌شوند و درنتیجه عملکرد طبیعی بدن آشفته می‌شود. اگر به تومور مغزی مبتلا باشید، ممکن است که هیچ دردی در اندام‌های بدن احساس نکنید، اما پاها یا بازوهای راست و چپ بدن‌تان احتمالا به درخواست همیشگی شما پاسخ صحیح نمی‌دهند. به‌ علاوه، حساس ضعف در پاها می‌تواند از علائم کمبود ویتامین D هم باشد.

 

۴. اختلال در ساختن کلمات

یکی دیگر از علائم ابتلا به سرطان مغز، داشتن لکنت زبان است. به‌گفته متخصصان، داشتن مشکلات زبانی مانند لکنت زبان، اختلال در نامیدن اشیا یا درک کردن آن‌چه دیگران می‌گویند، از علائم کلیدی وجود تومور در لوب‌های پیشانی یا تمپورال است. این بخش‌های از مغز با عملکرد حرکتی گفتار و درک زبان مرتبط هستند. به‌طور کلی،‌ دو مرکز گفتار در مغز وجود دارند که در قسمت چپ مغز مستقر شده‌اند. مرکز Wernicke که درک و فهم گفتار را برای ما فراهم می‌کند و مرکز Broca که عضله‌های صداساز را فعال می‌کند». درواقع، وقتی که توموری در مغز وجود داشته باشد، هر دوی این قابلیت‌ها مختل می‌شوند.

بهداشت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب