بیوپسی مایع، راه جدیدی برای تشخیص سریع سرطان

 

تیمی از محققین دانشگاه کالیفرنیا روش تشخیصی و پیش‌آگهی جدیدی را برای تشخیص زودهنگام کارسینومای هپاتوسلولار(HCC) بر مبنای یک نمونه خون ساده حاوی DNA تومورهای موجود در گردش خون طراحی کرده‌اند.
کارسینومای هپاتوسلولار شایع‌ترین سرطان کبدی اولیه در بزرگسالان و یکی از شایع‌ترین دلایل مرگ و میر در جهان است که سالانه نزدیک به 740 هزار نفر به دلیل ابتلا به آن می‌میرند. کارسینومای هپاتوسلولار و پیش‌ساز آن یعنی استئاتوهپاتیت غیرالکلی، روز به روز در حال افزایش است و مانند بسیاری از سرطان‌های دیگر، تشخیص اولیه این سرطان می‌تواند پیش‌آگهی و نرخ بقا را افزایش دهد. متاسفانه در حال حاضر، روش‌های تشخیصی کارسینومای هپاتوسلولار بیشتر به تصویربرداری و تست‌های خونی برای مارکر توموری غیرتخصصی موسوم به آلفا-فیتوپروتئین(AFP) متکی هستند که معمولا در اشکال پیشرفته بیماری سطح آن بالا می‌رود.
تست‌های خونی غیرتهاجمی یا بیوپسی‌های مایع می‌توانند جایگزین بهتری باشند، اما تلاش‌هایی که تاکنون برای ایجاد روش‌های مبتنی بر خون برای غربالگری کارسینومای هپاتوسلولار صورت گرفته با موفقیت چندانی همراه نبوده و فقط تست خونی یعنی AFP نیز بدلیل حساسیت پایین کاربرد بالینی کمی دارد. بسیاری از بیوپسی‌های مایع با تشخیص DNA تومورهای موجود در گردش خون(ctDNA) کار می‌کنند که بخشی از مواد ژنتیکی است که بوسیله سلول‌های توموری به خون ریخته می‌شود. این بیوپسی مزیت‌های بالقوه متعددی نسبت به سایر روش‌های تشخیصی دارند: این روش تهاجمی نیست، در هر زمانی از دوره درمانی می‌تواند انجام گیرد و به محققین اجازه می‌دهند که تغییرات مولکولی تومورها را در همان زمان مورد نیاز مونیتور کنند. در نهایت که ctDNA تصویر مولکولی کاملی از بدخیمی تومور برای بیمار ارائه می‌کند. متیلاسیون DNA فرایندی است که می‌تواند بیان ژن‌ها را تنظیم کند و متیلاسیون گسترده DNA می‌تواند منجر به خاموش شدن برخی از ژن‌ها شود. متیلاسیون افزایش‌یافته ژن‌های سرکوب کننده توموری می‌توانند عامل اولیت تکوین تومورها باشند و این پیشنهاد می‌کند که الگوهای تغییر یافته متیلاسیون DNA می‌تواند نشانگر خوبی برای ظهور یک تومور باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب