ضرورت افزایش سواد سلامت مردم

 

دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری سخنگوی وزارت بهداشت، با تاکید بر اهمیت ارتقای سواد سلامت مردم، گفت: در نظام های نوین بهداشتی و درمانی با توجه به پیشرفت های بزرگی که در حوزه پزشکی به وجود آمده است، سواد سلامت مردم هم افزایش پیدا می کند.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: افرادی که سواد پایین تری دارند، درواقع موضوع پیشگیری را جدی نمی گیرند و همین نکته باعث می شود، دستورات دارویی را به طور کامل رعایت نکنند یا اینکه مدت زمان بستریشان در بیمارستان طولانی شود.

وی خاطرنشان کرد: سواد سلامت فقط توانایی خواندن و نوشتن نیست، بلکه توانایی افراد برای استفاده از بهداشت است تا سلامت خود و دیگران را ارتقا ببخشند.

وی افزود: افراد بیکار و بالای ۵۰ سال به مراتب سواد سلامت کمتری داشته و مردان نیز نسبت به زنان سواد سلامت کمتری دارند که همین موضوع سبب بروز مشکلاتی در ارائه خدمات بهداشتی و درمانی می شود.

دکتر حریرچی گفت: مردم 42درصد از اطلاعات خود را در خصوص موضوعات بهداشتی از رادیو و تلویزیون، 40.6 درصد از پزشک و ۳۲ درصد از اینترنت و ۱۶ درصد از دوستان و ۹ درصد از مجلات و نشریات کسب می کنند.
سخنگوی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: سطح سواد مردم ایران در استان های مختلف متفاوت است و تا 36 درصد تفاوت اختلاف سطح سواد سلامت بین استان های مختلف وجود دارد.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: پایین بودن سطح سواد سلامت مردم یکی از مشکلات اساسی حوزه سلامت است، بسیاری از مردم هنوز توان و مهارت نه گفتن و حل مسائل زندگی را ندارند و به همین علت سطح سواد سلامت مردم هنوز کافی نیست.

وی تصریح کرد: وزارت بهداشت برنامه آموزش خودمراقبتی را از چهار مسیر فردی، سازمانی، اجتماعی و گروه‌ های خودیار در دستور کار قرار داد و از این طریق برای 15درصد خانواده‌ها،‌12.8درصد دانش آموزان، 18 درصد سازمان‌ها و 21درصد مدارس، آموزش های خودمراقبتی ارائه شده است و در سطح خودمراقبتی اجتماعی نیز پوشش محلات شهرها و روستاها به 27درصد رسید.

دکتر حریرچی گفت: در حال حاضر دو میلیون و 730 هزار سفیر سلامت خانوار، یک میلیون و 270 هزار سفیر سلامت دانش آموزی و 250 هزار نفر سفیر سلامت دانشجویی فعال در کشور وجود دارد که آموزش‌های لازم در زمینه شکوفایی خودمراقبتی و نیز پیشگیری از بیماری های غیرواگیر را دریافت کرده ‌اند.

وی افزود: همزمان 510هزار معلم آموزش ضمن خدمت درباره اصول خودمراقبتی دریافت کرده‌ اند و فیلم ها و سریال‌ های متعددی مانند سریال پریا، روبان قرمز و برنامه دیرین دیرین برای بالابردن سطح سواد سلامت مردم تولید شده است.

دکتر حریرچی گفت: بر اساس فرمول‌ های معادل سازی شده میزان درآمد سرانه حوزه بهداشت و سلامت کشور تعیین می‌شود و با توجه به اینکه ایران ۷ درصد منابع کل دنیا را در اختیار دارد، مساله مهم در حوزه سلامت و نظام بهداشت و درمان، عمر با کیفیت مردم است و هر چقدر این سهم در زندگی‌ های روزمره بهتر باشد ما می ‌توانیم هزینه‌ های درمان را در حوزه سلامت کاهش دهیم.

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: در دنیا برای به دست آوردن میزان هزینه یک سال عمر با کیفیت از روش‌های مختلفی استفاده می ‌شود، هر چقدر سرانه سلامت کشور بیشتر باشد، سرمایه ‌گذاری در این حوزه بیشتر صورت می گیرد.

وی گفت: برای درمان بیماری‌ های مختلف باید طول عمر با کیفیت مردم را مد نظر قرار دهیم و از دارو‌هایی استفاده کنیم که کم هزینه بوده و کیفیت زندگی و همچنین طول عمر را ارتقا می‌ بخشد.

وبدا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب