دکتر کاظم آملی به دیار باقی شتافت

 دکتر کاظم آملی، استاد پیشکسوت و استاد نمونه سال 1382 دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 1304 در تهران متولد شده است.

وی تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه «بصیرت» تهران و تحصیلات متوسطه را در دبیرستان «شرف» پشت سر گذاشته است. دکتر آملی تحصیلات عالی خود را از دانشکده پزشکی تهران که دانشگاه منحصر به فرد آن دوران بوده است، آغاز کرد و در سال 1330 نیز فارغ‌التحصیل شد. وی در ابتدا در دانشگاه تازه تاسیس مشهد مشغول به تدریس علوم پایه شد؛ سپس به تهران بازگشت و در دانشگاه تهران مشغول به تدریس شد.

کتر آملی در خصوص ادامه تحصیل خود در دوره‌های تخصصی می‌گوید: دو سفر به کشور انگلیس داشته‌ام که علاوه بر کار و فعالیت در دانشکده‌های پزشکی لندن و کمبریج، به فراگیری دوره‌های تحصیلات تخصصی در رشته بیماری‌های ریه مشغول بودم و در سال 1348 در کشور انگلستان در بیماری‌های ریه تخصص گرفتم.

استاد پس از بازگشت از کشور انگلستان به کار در بخش ریه بیمارستان هزار تختخوابی مشغول شده و در سال 1375 نیز از آن جا بازنشسته شد. دکتر آملی در سال 1364 از مقام دانشیاری به استادی ارتقاء یافته است و در حال حاضر نیز همچون سابق به کار تدریس و درمان و کارهای تحقیقی می‌پردازد. استاد آملی همچنین در خصوص کارهای تحقیقاتی خود، می‌گوید: من در زمینه بیماری‌های ریه، علوم پایه و ضایعات برونشیت تحقیقات زیادی انجام داده‌ام. همچنین در دوران گذشته در جستجوی یافت یک نوع آرتروپول در ایران بودم. به گفته استاد، آرتروپولها موجودات کوچکی هستند که بر خلاف حشرات در هر طرف چهار پا داشته و با بیماری سم مرتبط هستند.

در نهایت در سال 1353 این نوع موجودات را در ایران پیدا کردم که در سواحل بحر خزر و مناطق مرطوب و معتدل زیاد هستند. این نوع موجودات might نام دارند که در ایران معادل «حیره» برای آن‌ها انتخاب شده است.

شناسایی بیماری‌های ناشناخته «ریه» در ایران مانند سالکویدوز و بیماری‌های آندرسیسیول ریه از جمله فعالیت‌های تحقیقات دکتر آملی است. همچنین ارایه مقالات در مجلات داخلی و خارجی و شرکت در کنگره‌های بین‌المللی و داخلی جزو برنامه‌های عادی و متداول وی قرار دارد. شاگردان استاد همیشه این جمله وی را در یاد خود تکرار می‌کنند که می‌گوید:« قدر خود، رشته خود، اساتید و مردم کشور خود را بدانید»

سوابق علمی و تحقیقی:

کسب رتبه استادیاری در سال 1331 از دانشگاه مشهد و ادامه فعالیت با همین رتبه در دانشگاه تهران
کسب رتبه دانشیاری در سال 1348 از دانشگاه علوم پزشکی تهران
کسب رتبه استادی در سال 1364 از دانشگاه علوم پزشکی تهران
پزشک نمونه در سال 1380 به مناسبت روز پزشک
عضویت در جامعه توراسیک آمریکا ATS از سال 1367
عضویت در کالج اروپایی ریه (سوئیس ERS) از سال 1370
عضویت در جامعه سارکوئیدوز WASOG از سال 1367
تألیف کتاب سل ریه در سال 1352
راه اندازی بخش ریه در بیمارستان امام
شروع به انجام تست های فیزیولوژیک تنفسی از سال 1341 در ایران
پیدا کردن هیره MITES به طور زنده در ایران و تعیین آنواع آنها

آثار:

* تألیف کتاب نشانه شناسی دستگاه تنفس در سال 1352 و تجدید چاپ در سال 1376
* تألیف کتاب سل ریه در سال 1352

روحش شاد و یادش گرامی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب