تاثیر منفی آسپرین بر بیماران مبتلا به سرطان‌های پیشرفته

نتایج یک کارآزمایی بالینی اخیر نشان می‌دهد که مصرف آسپرین در افراد مسن مبتلا به سرطان پیشرفته ممکن است خطر پیشرفت بیماری و مرگ زودرس را افزایش دهد.

به گزارش نیوز، این تحقیق توسط دو گروه بین‌المللی به سرپرستی محققان بیمارستان عمومی ماساچوست ایالات متحده (MGH)، مرکز برمن در مینه سوتا ایالات متحده و دانشگاه موناش در استرالیا انجام‌شده است.

شواهد قانع‌کننده نتایج آزمایش‌های بالینی در شرکت‌کنندگانی که بیشتر آنان را بزرگسالان میانسال تشکیل می‌دادند، نشان داد که آسپیرین ممکن است خطر ابتلا به سرطان، به‌ویژه سرطان روده بزرگ را کاهش دهد اما این نتایج برای افراد مسن صادق نیست.

محققان برای درک بهتر این موضوع ASPirin را در طرحی بانام “کاهش وقایع در سالمندان (ASPREE) ” آغاز کردند، اولین آزمایش، آزمایشی کنترل‌شده با دوز کم دارونما (۱۰۰ میلی‌گرم) روزانه در افراد مسن سالم بود.

این مطالعه شامل ۱۹۱۱۴ شرکت‌کننده در استرالیا و ایالات‌متحده در سنین بالای ۷۰ سال (ایالات‌متحده بالای ۶۵ سال) بدون ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، زوال عقل یا ناتوانی جسمی در ابتدای مطالعه بود. به شرکت‌کنندگان به‌طور تصادفی آسپرین یا دارونما به مدت متوسط ‌۴ سال و هفت ماه داده شد.

در اکتبر سال ۲۰۱۸، محققان گزارشی بسیار شگفت‌آور و نگران‌کننده منتشر کردند که نشان می‌داد ارتباط بین مصرف آسپرین و خطر بالای مرگ به دلیل سرطان وجود دارد.

محقق این تحقیق دکتر اندرو تی چان، مدیر اپیدمیولوژی مرکز سرطان MGH و استاد پزشکی دانشکده پزشکی هاروارد اظهار کرد: گزارش کنونی در حال حاضر یک تجزیه‌وتحلیل جامع‌تر از اثرات مرتبط آسپیرین با سرطان در شرکت‌کنندگان در ASPREE ارائه می‌دهد.

دکتر چان و همکاران وی گزارش کردند که ۹۸۱ شرکت‌کننده آسپیرین و ۹۵۲ بیمار که دارونما مصرف کردند به سرطان مبتلا شدند.

ازنظر آماری تفاوت معنی‌داری بین گروه‌ها ازنظر ابتلا به سرطان به‌طورکلی و یا در ایجاد انواع خاص سرطان وجود نداشت. آسپرین با ۱۹ درصد خطر پیشرفت سرطان (متاستاز) و ۲۲درصد خطر ابتلا به سرطان مرحله چهار یا پیشرفته همراه بود. همچنین در میان شرکت‌کنندگان که به سرطان پیشرفته مبتلا شده بودند، افرادی که آسپرین مصرف کردند در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف کردند، در هنگام آزمایش بیشتر در معرض خطر مرگ قرار داشتند.

دکتر چان گفت: “مرگ‌ومیر به‌ویژه با مصرف آسپیرین در مبتلایان به سرطان‌های جامد پیشرفته بسیار زیاد است. “

وی افزود: یافته‌ها حاکی از این احتمال است که ممکن است آسپرین در افراد مسن در سطح سلولی یا مولکولی متفاوت عمل کند و نیاز به مطالعه بیشتر دارد.

وی خاطرنشان کرد: نکته قابل‌توجه این است که اکثریت قریب به‌اتفاق شرکت‌کنندگان در این مطالعه قبل از ۷۰ سالگی آسپرین مصرف نکرده بودند.

این نتایج توصیه می‌کند که باید در مورد شروع درمان با آسپرین در افراد مسن سالم احتیاط کنیم و به این معنی نیست که افراد باید در سنین جوانی مصرف آسپرین را آغاز کنند و یا درمان آسپرین آن‌ها در جوانی متوقف شود.

نتایج این تحقیق در نشریه موسسه ملی سرطان منتشر شده است./ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب