احتمال عدم دستیابی به ایمنی جمعی در برابر کرونا

گروهی از متخصصان علوم پزشکی در اسپانیا در یک مطالعه جدید مدعی شدند که ممکن است مصونیت جمعی در برابر کروناویروسِ عامل کووید ۱۹ دست نیافتنی باشد.

این متخصصان در بررسی‌های خود دریافتند آنچه که مصونیت جمعی در برابر کروناویروس جدید خوانده می‌شود دست یافتی نیست.

در این بررسی مشخص شد که تنها در بدن پنج درصد از مردم اسپانیا سه ماه پس از به اوج رسیدن همه گیری بیماری کووید-۱۹ آنتی بادی تشکیل شده است.

محققان با بیان اینکه تنها در پنج درصد از جمعیت اسپانیا که به کروناویروس جدید آلوده شده بودند آنتی بادی تولید شده است، اظهار داشتند: این رقم نشان می‌دهد ۹۵ درصد از مردم این کشور با خطر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ روبرو هستند.

از سال‌ها قبل کارشناسان سلامت عمومی هشدار داده اند که واکسن نه تنها تک تک افراد بلکه کل جامعه را با ایجاد وضعیتی موسوم به ایمنی جمعی در برابر بیماری ها مصون می‌کند. این در شرایطی میسر می‌شود که اکثریت یک جامعه بین ۸۰ تا ۹۵ درصد در برابر عامل بیماریزا مصون شده باشند به طوری که امکان همه‌گیری آن وجود نداشته باشد. بنابراین، افرادی که قادر به واکسیناسیون نیستند یا در معرض بیماری شدید قرار دارند در برابر عامل بیمارزا مصون می‌شوند.

اما در حال حاضر در مورد کووید ۱۹ محققان اسپانیایی اظهار داشتند: ممکن است میزان محتمل مصونیت دسته جمعی پایین باشد اما ما هنوز به آن هم نزدیک نیستیم.

برخی کارشناسان تخمین زده اند که وجود پاتوژن در ۶۰ درصد از جمعیت به مفهوم مصونیت دسته جمعی است اما تا رسیدن به این عدد نیز فاصله زیادی وجود دارد.

به گزارش روزنامه دیلی میل، به نظر می‌رسد این استراتژی در انگلیس به کار گرفته شده تا با ایجاد مصونیت دسته جمعی و عدم اعمال محدودیت، ویروس را از جامعه دور کنند./ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب