افراد مبتلا به سرطان بیشتر سکته می‌کنند

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافتند که خطر مرگ ناشی از سکته در افراد مبتلا به سرطان، بیشتر است.

به نقل از مدیکال‌اکسپرس، بررسی جدید پژوهشگران “دانشگاه پنسیلوانیا”(Penn State) نشان می‌دهد افراد مبتلا به سرطان، بیشتر از دیگران در معرض خطر مرگ ناشی از سکته قرار دارند و انواع خاصی از سرطان ممکن است میزان این خطر را افزایش دهند.

این بررسی نشان داد افراد مبتلا به سرطان، دو برابر بیش از دیگران در معرض مرگ ناشی از سکته قرار دارند و این خطر به مرور زمان افزایش نیز پیدا می‌کند. یافته‌های این بررسی نشان می‌دهند که سرطان‌های پستان، پروستات و روده بزرگ، بیش از سرطان‌های دیگر با سکته‌های کشنده در ارتباط هستند.

“نیکلاس زائورسکی”(Nicholas Zaorsky)، از پژوهشگران این پروژه گفت: شاید این پژوهش بتواند به پزشکان در شناسایی بیمارانی که در خطر سکته‌های کشنده قرار دارند، کمک کند.  

وی افزود: پژوهش‌های پیشین نشان داده‌اند که بیشتر بیماران مبتلا به سرطان، در اثر دلایل دیگری به جز سرطان از دنیا می‌روند. یافته‌های ما حاکی از این هستند که شاید یک برنامه برای بررسی بیماران بتواند به پیشگیری از مرگ‌های زودرس ناشی از سکته کمک کند و همچنین روشی برای شناسایی بیمارانی باشد که در معرض این خطر قرار دارند.

سرطان، یکی از مهم‌ترین دلایل مرگ و میر به شمار می‌رود و سکته نیز یکی از دلایل مهم مرگ و میر است. اگرچه سازمان‌های گوناگونی از جمله “انجمن قلب آمریکا” (AHA) تلاش کرده‌اند تا راهنمایی‌هایی برای پیشگیری از سکته در افراد سالم ارائه دهند اما راهنمایی‌های کمی برای پیشگیری از سکته در افراد مبتلا به سرطان وجود دارد.

زائورسکی و همکارانش تصمیم گرفتند افرادی که بیشتر در معرض خطر سکته قرار دارند، شناسایی کنند تا از بروز سکته در آنها پیشگیری شود. آنها در این پژوهش، از داده‌هایی استفاده کردند که توسط “موسسه ملی سرطان” (NIH) آمریکا جمع‌آوری شده بود و اطلاعاتی در مورد نجات، درمان و سن بیمار هنگام تشخیص بیماری را در بر داشت.

داده‌های مورد استفاده پژوهشگران، به بیش از ۷.۲ میلیون بیمار تعلق داشت که به یک شکل تهاجمی از سرطان مبتلا بودند و اطلاعاتی بین سال‌های ۱۹۹۲ تا ۲۰۱۵ را در بر می‌گرفت.

ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب