گام محققان علوم‌پزشکی شهیدبهشتی در تولید حیوانات ترانس‌ژن

بهرام کاظمی در گفت‌وگو با ایسنا، عنوان کرد: دستاوردهای مرکز تحقیقات در سه حوزه تولید حیوانات ترانس‌ژن، ژن درمانی و تولید داروها و نوترکیب و اپی‌ژنتیک و تهیه و تولید بیومارکرهای تشخیصی بوده است.

وی با اشاره به تولید حیوانات ترانس‌ژن با هدف تولید مدل‌های حیوانی جهت مطالعه بیماری‌های انسانی و همچنین استفاده‌های دارویی، اظهار کرد: در این حوزه فعالیت‌های خوبی انجام شده و تحقیقات صورت گرفته به بومی‌سازی این تکنیک‌ها در کشور منجر شده، به گونه‌ای که انشاءالله در آینده حیوانات ترانس‌ژن در داخل کشور تولید خواهد شد.

دکتر کاظمی با اشاره به دستاورد مرکز در حوزه ژن‌درمانی و تولید داروها و واکسن‌های نوترکیب، تصریح کرد: ژن درمانی انسولین در این مرکز شروع شده و نتایج آن نیز قابل قبول بوده و هم اینک در حال آزمایش روی حیوانات آزمایشگاهی هستیم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه چند محصول در حال تجاری‌سازی هستند، گفت: تولید آلبومین نوترکیب، داروی ترومبین نوترکیب، پروتئین A با کاربرد آزمایشگاهی، تولید زیر واحد زتا پروتئین 3-3-14- نوترکیب با مصرف آزمایشگاهی، تولید کیت تشخیصی بروسلا در دام، کیت تشخیصی کیست هیداتیک در انسان و همچنین تحقیقات روی واکسن بروسلا در حال پیشرفت است.

رییس مرکز تحقیقات بیولوژی سلولی و مولکولی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به تحقیقات این مرکز در حوزه اپی‌ژنتیک و تهیه و تولید بیومارکرهای تشخیصی اشاره کرد و ادامه داد: در این حوزه یکی از اعضا کیت تشخیصی microRNA طراحی و تولید کرده که دستاورد بسیار خوبی است، دیگر اعضا نیز در حال تحقیق برای تهیه بیومارکرهای تشخیصی هستند.

دکتر کاظمی به سایر فعالیتهای مرکز در حیطه مهندسی بافت و سلول‌های بنیادی اشاره کرد و گفت: تحقیقات این بخش در حال تکمیل است و محققان این حوزه به نتایجی قابل رقابت با دیگران رسیده‌اند که به زودی اعلام می‌شود.

وی با بیان اینکه این مرکز در حیطه جنین‌شناسی، باروری و ناباروری و سرطان نیز دستاوردهای خوبی داشته است، گفت: تا کنون دانشجویان زیادی در این حوزه آموزش دیده و پایان‌نامه خود را به انجام رسانده‌اند، بطوری‌که مرکز تحقیقات بیولوژی سلولی و مولکولی یکی از مراکز فعال در این زمینه بوده و اکثر فارغ‌التحصیلان این مرکز در مراکز ناباروری کشور مشغول خدمت‌رسانی هستند.

رییس مرکز تحقیقات بیولوژی سلولی و مولکولی در پایان با بیان اینکه فعالیتهای این مرکز در ارتباط با بالین و صنعت بوده و همه آنها در ارتقای رتبه دانشگاه در بین دانشگاه‌های دیگر موثر است، عنوان کرد: برای تحقق این اهداف هرچند امکانات نسبتا خوبی در مرکز تحقیقات بیولوژی سلولی و مولکولی وجود دارد، اما کمبودهایی به چشم می‌خورد، به عنوان نمونه دستگاه‌های مورد استفاده فرسوده شده و نیاز به نوسازی دارند.

سپید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب