حضور بنیاد ملی نیکوکاری کنترل سرطان در نخستین همایش شبکه ملی پیشگیری از بیماریهای غیرواگیر

 

حضور بنیاد ملی نیکوکاری کنترل سرطان در نخستین همایش شبکه ملی پیشگیری از بیماریهای غیرواگیر/ برای پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر هم پیمان شویم

نخستین همایش شبکه ملی پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر امروز (پنجشنبه ۲۷ دی ماه) با شعار «همه با هم یک صدا برای پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر هم پیمان شویم» برگزار شد.
بنیاد ملی نیکوکاری کنترل سرطان نیز به عنوان یکی از اعضای شبکه ملی بیماریهای غیرواگیر در این همایش شرکت نمود.

در این همایش که با همکاری و حضور اعضای ۳۲ انجمن علمی پزشکی برگزار شد دکتر محمد رضا مسجدی مدیر عامل شبکه ملی پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر مرگ‌های زیر ۷۰ سال را مرگ‌های زودرس عنوان کرد و گفت: بیماری‌های قلبی و عروقی از جمله سکته ­های قلبی، مغزی، فشار خون، سرطان ها، بیماری‌های مزمن تنفسی و دیابت علت بیش از ۸۰ درصد مرگ‌ها در کشور هستند و استعمال دخانیات، مصرف الکل، تغذیه نامناسب و کم تحرکی از جمله عوامل خطر قابل پیشگیری در خصوص ابتلا به این بیماریها هستند.


وی با تأکید بر اینکه اگر فقط مصرف سیگار و قلیان را کنترل کنیم یک سوم سرطان‌های کشور را کنترل کرده ایم افزود: سالانه ۱۱۵ هزار مورد سرطان جدید در کشور رخ می‌دهد که ۴۰ هزار سرطان را می‌توان با کنترل دخانیات پیشگیری کرد.
دکتر مسجدی با اشاره به اینکه ۳۶۵ هزار بیمار سرطانی در کشور داریم، گفت: بین ۱۱۵ تا ۱۲۰ هزار سرطانی هر سال به این تعداد افزوده می‌شوند و به همین تعداد نیز هر ساله به علت بیماری سرطان فوت می‌کنند.
وی تأکید کرد: نقش حاکمیت در بروز این بیماری‌ها ۲۰ تا ۲۵ درصد است، این خود مردم هستند که باید از تغذیه نامناسب، کم تحرکی، استعمال دخانیات و عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر دست بکشند و سواد سلامت خود را بالا ببرند.


وی افزود: ۴۰ سال است که در کشور ما همه چیز را تحریم می‌کنند، اما آمریکایی‌ها هیچ شرکتی را که سیگار و تنباکو به ایران می‌فرستد مورد بازخواست قرار نمی‌دهند باید به مسائل پشت پرده فکر کرد وقتی یک سناتور امریکایی می‌گوید ما تنها با سیگار می‌توانیم مردم ایران را دچار بیماری‌های مختلف کنیم.
وی افزود: حالا سؤال اینجاست که چرا مصر توانسته قلیان را در قهوه سرا و رستوران‌ها ممنوع کند، اما در ایران می‌خواهند این مکان‌ها را خصوصی کنند که فقط به حکم دادستانی بتوان وارد این مکان‌ها شد، مجلس چرا مالیات بر دخانیات را آنطور که باید افزایش نمی‌دهد؟
رئیس شبکه ملی پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر افزود: متأسفانه دولت و مجلس در تعیین مالیات بر سیگار ضعیف عمل کرده است، اما ترکیه با اعمال مالیات ۷۰ درصدی بر خرده فروشی سیگار بسیار خوب فعالیت داشته است.

وبسا، روابط عمومی بنیاد ملی نیکوکاری کنترل سرطان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب