سرطان پستان ‘می‌تواند پس از ۱۵ سال بازگردد’

 

 

یک تحقیق تازه نشان می‌دهد که سرطان پستان می‌تواند ۱۵ سال پس از درمان موفق و خاموشی بیماری، دوباره بازگردد.زنانی که سرطان به غدد لنفاوی آنها سرایت کرده، ۴۰ درصد بیشتر در معرض خطر بازگشت این سرطان هستند.

بر اساس تحقیقی که در نشریه پزشکی “نیو انگلند” منتشر شده است هورمون درمانی می‌تواند خطر بازگشت دوباره سرطان پستان را کاهش دهد.در این تحقیق ۶۳ هزار زن که به رایج ترین نوع سرطان پستان مبتلا شده بودند برای مدت ۲۰ سال زیر نظر قرار گرفتند.

 

در این نوع سرطان پستان، هورمون استروژنرشد و تقسیم سلول‌های سرطانی را تحریک می‌کند.همه بیماران داروهایی نظیر “تاموکسی‌فن” یا “مهارکننده‌های آروماتاز” مصرف می‌کردند. این داروها با اثرات استروژن مقابله یا ترشح هورمون را متوقف می‌کند.

 

با وجود اینکه پس از ۵ سال درمان، سرطان آنها از بین رفته بود، اما همواره تعدادی از این زنان تا حتی ۲۰ سال پس از اولین تشخیص دریافتند که سرطان در بدنشان گسترش یافته است.زنانی که غده‌شان کوچک بوده و میزان فعالیت سلول‌های سرطانی پایین بوده، ده درصد احتمال گسترش سرطان را در این زمان دارند.

 

نکته قابل توجه

دکتر هونگ چائوپان، سرپرست این تحقیق می‌گوید: “نکته قابل توجه این تحقیق این است که نشان می‌دهد سرطان پستان می‌تواند برای مدت طولانی غیرفعال بماند و پس از چندین سال باز گسترش پیدا کند. خطر بازگشت این سرطان تا سال‌ها بدون تغییر می‌ماند و بستگی دارد به اندازه تومور اولیه و اینکه آیا به غدد لنفاوی سرایت کرده بوده یا نه”

 

سال‌هاست که پزشکان دریافته‌اند که مصرف ۵ سال تاموکسی‌فن، خطر بازگشت سرطان پستان را پس از پایان درمان تا یک سوم کاهش می‌دهد.تحقیق جدید پیشنهاد می‌کند که هورمون درمانی به ده سال افزایش پیدا کند، تا درجلوگیری از بازگشت سرطان و مرگ بیماران موثرتر باشد.

 

مهارکننده‌های “آروماتاز”- که فقط برای زنان پس از دوران یائسگی است- حتی موثر هم هستند.اما عوارض جانبی هورمون درمانی بر “کیفیت زندگی” بیماران تاثیر می‌گذارد و باعث می‌شود که بیماران این قرص‌ها را نخورند.

این عوارض شامل نشانه‌های یائسگی، پوکی استخوان، دردهای مفاصل و سندروم تونل مچ دست است.پروفسور آرنی پروشوتام، از موسسه تحقیقات سرطان بریتانیا که هزینه این تحقیق را تامین کرده می‌گوید از زمانی که این تحقیق شروع شده تا کنون داروهای جدید زیادی برای درمان سرطان پستان استفاده می‌شود.

 

او می‌گوید که لازم است که تحقیق‌های بیشتری انجام شود تا بهتر بتوان پیش‌بینی کرد که کدام نوع سرطان پستان بیشتر احتمال بازگشت دارد و برای کدام بیماران بهتر است که هورمون درمانی به جای ۵ سال ۱۰ سال انجام شود.

سالی گرین‌بوک، از موسسه خیریه “اکنون سرطان پستان” می‌گوید: “ما از همه زنانی که دوره درمان سرطان پستان را گذراندند می‌خواهیم که نگران و مضطرب نشوند بلکه آگاه و مراقب باشند و هر نوع علامت مربوط به گسترش احتمالی سرطان پستان را به پزشکشان اطلاع دهند.”

BBC

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب