شایع ترین سرطان چشم کودکان

 

به گزارش انجمن سرطان آمریکا، رتینوبلاستوما شایع ترین نوع سرطان چشم در کودکان است. که ممکن است در یک چشم یا هر دو چشم رخ دهد.
رشد چشم ها از داخل رحم آغاز می شود. در مراحل اولیه رشد و تکامل، چشم ها سلول هایی به نام رتینوبلاست دارند که به سلول های جدید تقسیم می شوند و شبکیه را تشکیل می دهند. شبکیه (رتین) در قسمت انتهای کره چشم قرار دارد. نور وارد شده به چشم باعث تشکیل تصویر روی شبکیه می شود. تصویر ایجادشده روی شبکیه به علایم عصبی تبدیل می شود و علایم به وسیله اعصاب بینایی به مغز ارسال می شوند.
در یک زمان مشخص، تقسیم این سلول ها متوقف می شود و به سلول های بالغ شبکیه تبدیل می شوند. در این مرحله برخی سلول ها به تقسیم ادامه می دهند و به سلول های غیر قابل کنترل تبدیل می شوند که در این مرحله سرطان چشم شکل می گیرد. تغییرات متفاوتی در سلول ها منجر به سرطان می شود، ولی تقریبا در تمام موارد ژنی به نام RB1 دخیل است.
معمولا علایم این عارضه پس از تولد توسط والدین یا پزشک تشخیص داده می شوند. شایع ترین علایم این عارضه عبارتند از:
-ریفلکس مردمک سفید (لکوکوریا)
این حالت یکی از شایع ترین علایم رتینوبلاستوما است. به صورت عادی زمانی که نور درخشانی (مانند فلش دوربین) به چشم تابیده می شود، مردمک چشم قرمز رنگ دیده می شود و دلیل آن نیز وجود رگ های خونی پشت مردمک است.
در کودکان مبتلا به رتینوبلاستوما، در این حالت مردمک به رنگ سفید یا صورتی دیده می شود که ریفلاکس مردمک سفید یا لکوکوریا نامیده می شود. بنابراین معمولا این حالت زمانی تشخیص داده می شود که والدین عکس های کودک را مشاهده می کنند.
-تنبلی چشم
تنبلی چشم نیز می تواند یکی از علایم این بیماری باشد که توسط پزشک تشخیص داده می شود. سایر علایم عبارتند از:
-مشکلات دید
-چشم درد
-قرمز شدن چشم
-خونریزی چشم
-سوزش چشم
-تفاوت رنگ دو عنبیه
-عدم کاهش سایز مردمک زمانی که در معرض نور شدید قرار می گیرد

**روش های درمانی
روش های درمانی متفاوتی برای این عارضه وجود دارد که همگی شانس بالایی برای بهبودی دارند و پزشک با درنظر گرفتن تمام جوانب، یکی از آنان را انتخاب می کند. وجود تومور در یک چشم یا هردو چشم، میزان دید چشم و احتمال گسترش تومور به خارج از چشم از جمله عواملی هستند که نوع درمان را مشخص می کنند. جراحی، رادیوتراپی، لیزردرمانی، کریوتراپی (سرما درمانی)، حرارت درمانی، شیمی درمانی و پیوند سلول های بنیادی به شبکیه از جمله مهمترین روش های درمانی هستند.
این عارضه معمولا قابل درمان است و کودک بینایی کامل را به دست می آورد.

ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب