سرطان ایستگاه مرگ نیست/ ضرورت اصلاح باورهای غلط درباره سرطان

 

بر خلاف اعتقاد عامه مردم که سرطان را ایستگاه مرگ می‌دانند، از نظر جامعه پزشکی سرطان همچون سایر بیماری‌ها راه درمان دارد و در صورت تشخیص زود هنگام قابل علاج است.

آنچه سبب شده که بیماری سرطان در نزد عامه مردم به عنوان پایان زندگی قلمداد شود، ترس از نام این بیماری است و باید گفت مشکل اصلی ترس از دیدن عکس‌العمل دیگران در مقابل بیماری سرطان است و این مسئله نسبت به خود بیماری اهمیت کمتری دارد.

 

اگر عامه مردم بدانند که سرطان هم مثل ساده‌ترین بیماری که یک سرماخوردگی ساده بوده و اگر همین بیماری هم دیر تشخیص داده شود به یک بیماری عفونی تبدیل می‌شود و شاید عمر زندگی این فرد را کمتر از یک بیماری سرطانی کند، شرایط تغییر می‌کند.

دلایل بروز سرماخوردگی بر افراد مختلف متفاوت بوده و داروهائی که بیشتر تجویز می‌شود، تسکین دهنده است، نه اینکه بدن فرد را به طور کامل در مقابل سرماخوردگی مقاوم کنند بنابراین در زمان حاضر دلایل بروز بیماری سرطان هم بر جامعه پزشکی پوشیده است اما نامعلوم بودن عوامل سرطان دلیل بر وحشت از این بیماری نیست.

 

ضرورت اصلاح باورهای غلط درباره سرطان

مدیر برنامه کنترل سرطان دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان گفت: شعار امسال مبارزه با سرطان را اصلاح باورهای غلط عامه مردم خواند که جدی‌ترین مانع پیش روی درمان و تشخیص‌های زودهنگام است.

مریم طباطبائیان تصریح کرد: جراحی که در نزد عامه مردم سبب گسترش سرطان در تمام بدن می‌شود، یک تفکر غلطی است که بین مردم شایع شده در صورتی که جراحی اصلی‌ترین ابزار درمانی در اکثر سرطان‌ها است و به منظور کنترل بیماری سرطان انجام می‌شود و در بیشتر مواقع مانع از انتشار بیماری در بدن می‌شود.

 

بیماری سرطان یک بیماری پیچیده‌ای که تنها 4 تا 5 درصد این بیماری زمینه ارثی ندارد و این در حالی است که در 95 درصد مبتلایان، سابقه قبلی از ابتلا به سرطان وجود ندارد.

سرطان امروزه در حالی ناشناخته مانده که هر روز آمار مبتلایان به این بیماری روز به روز در حال افزایش است و احتمالاتی که مثل همه بیماری‌ها بر سرطان نیز وجود دارد، استرس و عوامل تغذیه‌ای است؛ 2 فاکتوری که تاکنون قربانیان زیادی گرفته است.

 

سرطان ریه با کابوس مرگ همراه است

رئیس مرکز بهداشت اصفهان گفت: بیشترین مرگ و میر ناشی از سرطان در اصفهان به ترتیب ناشی از سرطان‌های ریه، پروستات، کبد، معده، روده، خون، مغز و اعصاب، پستان، پانکراس و مثانه است.

علی پارسا تصریح کرد: این در حالی است که بیشترین مرگ و میر ناشی از سرطان در کشور به ترتیب ناشی از سرطان‌های معده، ریه، خون، کبد، پروستات و روده است.

 

وی گفت: بر اساس آخرین آمار موجود10 سرطان شایع زنان در استان اصفهان شامل پستان، پوست، روده، تیروئید، خون، رحم، لنفوم و تخمدان ثبت شده است.

رئیس مرکز بهداشت استان اصفهان خاطرنشان کرد: این در حالی است  که 10 سرطان شایع مردان در استان بر اساس آمارها  به ترتیب پوست، پروستات، مثانه، معده، روده، خون، ریه، مغز و اعصاب، لنفوم و کلیه بوده است.

 

پارسا بیان کرد: حدود یک سوم از تمامی موارد سرطان ناشی از مصرف دخانیات بوده، به طوری که اثبات شده و این در حالی که مصرف قلیان به طور مستقیم با سرطان در ارتباط است.

وی بیان کرد: ابتلا به سرطان‌های ریه، مری،حنجره، دهان، مثانه، کلیه، معده،رحم و روده با مصرف دخانیات ارتباط دارد.

 

تشخیص زودهنگام، تنها راه جلوگیری از پیش‌روی سرطان

از دید جامعه پزشکی، سرطان اگر زود تشخیص داده شود، قابل درمان کامل است و احتمال برگشت بیمار به زندگی اولیه خود زیاد است و این امر مستلزم آگاهی داشتن مردم از وضعیت سلامت خود است.

چکاب 6 ماه یک بار یا سالیانه خود از کوچکترین تغییر وضعیت در سلامتی خود بهترین شیوه برای تشخیص زودهنگام است.

 

به گفته پزشکان، سرطان یک بیماری میانسالی و سالمندی است که امروزه چهره جوان به خود گرفته و افراد از 25 سال به بالا باید چکاب خود را از ضروریات زندگی خود قرار دهند.

معاونت فنی مرکز بهداشت استان اصفهان، پژوهشی به منظور بررسی عوامل مختلف عدم مراجعه عامه مردم برای معاینه سرطان به مراکز بهداشتی سطح استان انجام داد و سرطان سینه را به عنوان پایلوت در نظر گرفت.

 

این تحقیق روی 12 هزار و 500 نفر صورت گرفت که در مرحله نخست نسبت به سرطان سینه و چگونگی انجام معاینه خود تشخیصی آموزش دیدند.

این در حالی که پس از چند ماه  به این نتیجه رسیدند که 61.5 درصد این افراد تنها به دلیل اینکه احساس نیاز نکردند، از معاینه خود و انجام خودمراقبتی پرهیز کردند؛ معاینه‌ای که نیاز به هیچ هزینه‌ای یا صرف وقت آنچنانی نداشت و تنها اهمیت دادن به سلامتی خود در این مسئله یک فاکتور محسوب می‌شد.

 

از سوی دیگر از جمعیت تحت مطالعه تنها 4.4، گرانی را عامل عدم مشارکت در غربالگری سرطان سینه عنوان کردند و 96 درصد از افراد تحت آزمایش به دلایل غیر از مالی از مراجعه زودهنگام برای پیشگیری و تشخیص زودرس سرطان سینه به مراکز درمانی مراجعه نکردند.

پژمان عقدک، معاون فنی مرکز بهداشت استان اصفهان در این زمینه گفت:  نتایج پژوهش مذکور نشان داد که 16 درصد از مردم به دلیل عدم آگاهی از علائم سرطان سینه و چگونگی و روند این بیماری به مراکز درمانی مراجعه نمی‌کنند.

 

وی افزود: همچنین 27 درصد از مردم با توجه به آگاهی داشتن از خطر در کمین بودن سرطان سینه، به دلیل احساس نیاز نکردن و ضرورت ندیدن از مراجعه به مراکز درمانی و شرکت در طرح غربالگری سرطان سینه خودداری کردند.

وی خاطرنشان کرد: خود مراقبتی و معاینه سینه توسط زنان  20 سال به بالا یک امری لازم و توصیه شده از سوی جامعه پزشکی است.

 

کلام آخر

سرطان نه ایستگاه آخر زندگی است و نه یک طاعون قرن سرطان تنها یک بیماری است که تنها با خود مراقبتی از سلامتی خود و چکاب‌های ماهیانه از پیش‌روی آن جلوگیری کرد.

 

 

منبع:بنیاد ملی نیکوکاری سرطان

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب