ضرورت انجام آزمایش HPV در زنان بالای 30 سال

 

مدیرگروه زنان و زایمان دانشگاه شهید بهشتی گفت: به منظور تشخیص به موقع سرطان رحم، هر پنج سال یکبار انجام آزمایش پاپیلومای انسانی (HPV) توسط زنان طبق استانداردهای جهانی در سنین بالای 30 سال ضروری است، اما در افراد پرخطر این آزمایش هر سه سال یک بار انجام شود.

 

دکتر مریم سادات حسینی اظهارکرد: ویروس اچ پی وی چند نوع دارد که برخی از آنها کم خطر و برخی دیگر پرخطر هستند؛ اگر ابتلا به نوع پرخطر این ویروس رخ دهد، در برخی موارد می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود.

 

وی افزود: به همین دلیل این نوع سرطان یک بیماری قابل پیشگیری است و با مراقبت ها و تست هایی که انجام می شود، می توان از این بیماری پیشگیری کرد. درواقع این یک موفقیت است که بتوان از بروز یک سرطان پیشگیری کرد که در کشور ما نیز دانش و امکانات مورد نیاز آن وجود دارد.

 

حسینی ادامه داد: نوع های کم خطر این ویروس عامل بروز زگیل های تناسلی هستند که معمولا از راه های تناسلی انتقال پیدا می کنند اما راه های دیگری نیز برای آن شناخته شده است که درصد کمتری را به خود اختصاص می دهد.

 

متخصص زنان و زایمان خاطرنشان کرد: اگر زنان در سنین زیر 30 سال به این ویروس مبتلا شوند، معمولا در 90 درصد موارد این ویروس ها خودبه خود پسرفت می کنند و عارضه ای به جا نمی گذارند اما در برخی موارد که پیشرفت می کنند ممکن است سبب تغییراتی در دهانه رحم شوند که از مراحل پیش سرطانی تا سرطانی را شامل می شود.

 

حسینی گفت: اگر زنان به موقع به پزشک مراجعه کنند، قطعا بیماری آنها در مراحل پیش سرطانی قابل تشخیص است و از پیشرفت آن به سمت سرطانی شدن جلوگیری می شود.

 

وی با یادآوری اینکه این تست برای سنین بالای 30 سال توصیه می شود، افزود: زمان انجام این تست در کشورهای مختلف بر اساس میزان شیوع بیماری، متفاوت است معمولا این تست را در سنین بالای 30 سال توصیه می کنند زیرا در سنین کمتر به همان دلیل که اچ پی وی قابلیت پس روندگی دارد، این تست توصیه نمی شود تا سبب نگرانی افراد نشود.

 

** میزان شیوع

مدیرگروه زنان و زایمان دانشگاه شهید بهشتی درمورد میزان شیوع این بیماری گفت: آمار دقیقی از میزان ابتلای این بیماری در ایران نداریم زیرا در این مورد غربالگری وسیعی صورت نمی گیرد؛ همچنین هنوز تست اچ پی وی را به عنوان یک روش غربالگری استاندارد در کشور نداریم و بیماران به صورت فردی مراجعه می کنند و این تست را انجام می دهند.

 

حسینی افزود: البته راهنماهای بالینی (گایدلاین های) این بیماری در سطح وزارتخانه درحال تدوین است و هر وقت که ابلاغ شود به عنوان یک روش استاندارد غربالگری می توان از آن برای ارائه آماری دقیق تر استفاده کرد.

وی گفت: به دلیل اینکه در بسیاری از کشورها واکسن اچ پی وی تولید و تجویز می شود، شیوع این بیماری رو به کاهش است.

 

** سرطان دهانه رحم

زمانی که رشد غیرطبیعی سلولی در گردن رحم آغاز شود، فرد به سرطان دهانه رحم یا سرطان گردن رحم مبتلا می شود. سلول‌های غیرطبیعی تولیدشده می‌توانند به دیگر اعضای بدن گسترش یابند یا به آنها حمله ‌ور شوند.

در ابتدای شروع این بیماری در بدن، معمولاً نشانه‌ای بروز نمی‌کند، ولی نشانه‌های بعدی این بیماری می‌تواند شامل خونریزی واژنی، درد لگن باشد.

سرطان دهانه رحم معمولاً به دنبال تغییرات پیش‌سرطانی، در مدتی بیش از 10 تا 20 سال پیشرفت می‌کند. در سراسر دنیا سرطان دهانه رحم چهارمین عامل مرگ‌ زنانی است که بر اثر سرطان از بین می‌روند.

 

** علل بروز

در 90 درصد موارد، این بیماری به علت عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شود. هنگامی که این ویروس برای چند سال در بدن باقی می‌ماند، به تدریج برخی از سلول‌ها را در گردن رحم به سلول‌های سرطانی بدل می‌کند و این سلول‌ها به طور پیشرونده مهاجم‌تر می‌شوند. با این وجود بسیاری از افرادی که مبتلا به عفونت‌های ویروس پاپیلوم انسانی می‌شوند، به سرطان دهانه رحم مبتلا نمی‌شوند.

از عوامل دیگر می توان به سیگار کشیدن، ضعف سیستم ایمنی بدن، مصرف قرص ضد بارداری خوراکی و ازدواج در سنین پایین اشاره کرد.

وبدا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب