۴ زنگ خطر برای سرطان مغز

 

اگر احساس می‌کنید که یکی از گوش‌های‌تان دیگر چیزی نمی‌شنود یا گوش‌تان دائما زنگ می‌زند و وزوز می‌کند، باید به پزشک مراجعه کنید. درواقع، فقط پزشک است که می‌تواند علائم شما را دقیقا بررسی کند و اگر وضعیت شما واقعا وخیم بود، هرچه زودتر شما را به متخصص مغز و اعصاب ارجاع بدهد. بنابراین، اگر با این حالت مواجه هستید، نباید آن را بی‌اهمیت تلقی کنید و مراجعه به پزشک را به تاخیر بیندازید.

 

۱. نوسان‌های خلق‌وخویی و رفتارهای مخاطره‌آمیز

دکتر سامیت وادرا (جراح مغز و اعصاب در دانشگاه ایروین کالیفرنیا) می‌گوید: «بیماران مبتلا به تومور مغزی ممکن است به افسردگی، خشم شدید یا اضطراب مبتلا شوند، حتی اگر این نوع از احساسات را از خودشان بروز ندهند. این حالات به تحریک تومور یا درهم‌فشردگی قسمت‌های لب جلویی مغز مرتبط هستند که دقیقا مسئولیت ویژگی‌های شخصیتی انسان‌ها را بر عهده دارند».

 

بیماران همچنین ممکن است که تغییراتی را در رفتار خودشان تجربه کنند و مثلا عصبی‌تر یا از نظر عصبی تحریک‌پذیرتر شوند،‌ بیشتر به رفتارهای پُرخطر روی بیاورند یا نتوانند حالت‌های خودشان را مهار کنند. وجود یک تومور بزرگ و آهسته‌رشد در لب جلویی، حتی می‌تواند شخصیت و توان قضاوت افراد را به اندازه‌ای تغییر بدهد که رفتار آنان را به رفتارهای مجرمانه یا روان‌پریشانه شبیه سازد.

 

۲. از دست دادن شنوایی یا زنگ زدن گوش

لوب تمپورال در مغز، وظیفه پردازندگی پس از شنیدن صداها را بر عهده دارد و همچنین ادراک‌های زبانی و قابلیت گفت‌وگو با انسان‌های دیگر را ممکن می‌سازد. اگر احساس می‌کنید که یکی از گوش‌های‌تان دیگر چیزی نمی‌شنود یا گوش‌تان دائما زنگ می‌زند و وزوز می‌کند، باید به پزشک مراجعه کنید. درواقع، فقط پزشک است که می‌تواند علائم شما را دقیقا بررسی کند و اگر وضعیت شما واقعا وخیم بود، هرچه زودتر شما را به متخصص مغز و اعصاب ارجاع بدهد. بنابراین، اگر با این حالت مواجه هستید، نباید آن را بی‌اهمیت تلقی کنید و مراجعه به پزشک را به تاخیر بیندازید.

 

۳. ناباروری

مغز انسان تقریبا همه چیز را در بدن کنترل می‌کند. بنابراین، تولید هورمون‌های مختلف نیز شامل همین قاعده می‌شوند. به‌گفته متخصصان، «این کار از طریق غده هیپوفیز انجام می‌گیرد که نوعی ساختار کوچک به اندازه نخود در پایه مغز است و اهمیت فوق‌العاده زیادی دارد». تومورهای مغزی طوری بر غده هیپوفیز تاثیر می‌گذارند که یا باعث ترشح مقدار زیادی از هورمون‌ها می‌شوند یا اجازه نمی‌دهند که غده‌های تولید هورمون به‌درستی فعالیت کنند. به همین دلیل است که بسیاری از زنان مبتلا به تومور مغزی، قادر به باردار شدن نیستند یا حداقل پس از زایمان نمی‌توانند به فرزندشان شیر بدهند.

 

۴. از دست دادن تعادل

یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که از وجود تومورهای مغزی آسیب می‌بیند، عملکرد حرکتی است. پس اگر متوجه شدید که اخیرا در راه رفتن مشکل دارید و خصوصا این مشکل در تاریکی بیشتر می‌شود، یا اساسا خمیده به یکی از طرفین خودتان راه می‌روید، باید بدانید که این حالات می‌توانند از علائم شکل‌گیری تومور مغزی در مخچه باشند. مخچه، بخشی از مغز است که مسئولیت برقراری هماهنگی و تعادل را در بدن بر عهده دارد. مشکلات مربوط به تعادل بدن، از علائم خاموش ابتلا به بیماری ام‌اس نیز هستند.

سلامتیسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب