دارویی برای کند کردن رشد اکثر انواع مهاجم سرطان پستان

 

دانشمندان روشی را پیدا کرده‌اند که با آن به طور چشم‌گیری رشد اکثر انواع سرطان پستان را کاهش می‌دهند. پژوهشگران دانشگاه‌های آسکفورد و ناتینگهام، از داروی جدیدی برای حمله به این بیماری در مناطق عمقی‌تر تومورهای سرطانی نسبت به مناطقی که با درمان‌های مرسوم مثل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی قابل دسترسی هستند، بهره گرفته‌اند.
JQ1 که روی تومورهای سرطانی انسانی که در موش رشد می‌کند، آزمایش شده، با تغییر مسیری که سلول های سرطانی به هیپوکسی – یعنی کاهش اکسیژن – پاسخ می‌دهند، کار می‌کند. این هیپوکسی معمولا در سرطان سه‌گانه منفی، یعنی شکلی از بیماری که به سختی به درمان پاسخ می‌دهد، دیده می‌شود.
دکتر آلن مک اینتایر، از دانشگاه ناتینگهام، اذاعان داشتند که «این پیشرفت، نتیجه بسیار خوبی است و من احساس می‌کنم منفعت‌های بیشتری را برای بیماران به ارمغان می‌آورد.»
دانشمندان دریافتند که این دارو توانست رشد تومورهای سرطانی را روزانه به اندازه یک سوم کاهش دهد. آنها پیش‌بینی می‌کنند که وقتی این دارو با شیمی‌درمان و پرتودرمانی ترکیب شود، می‌تواند برای بیماران مبتلا به نوع سه گانه منفی، منفعت‌های بیشتری را به ارمغان آورد. شایان ذکر است که این بیماران سالانه 15 درصد از 50 هزار زنی را که با سرطان پستان تشخیص داده می‌شوند، تشکیل می‌دهند.
سرطان‌های پستان مثل نوع منفی سه‌گانه که در معرض کمبود اکسیژن قرار می‌گیرند، به دلیل اینکه سلول‌های سرطانی با هیپوکسی سازگار می‌شوند و آنها را در برابر درمان‌های استاندارد مقاوم می‌کند، به سختی به درمان پاسخ می‌دهند.
کاهش سطح اکسیژن باعث می‌شود که سلول‌های سرطانی ژن‌هایی را فعال کنند که با فرستادن پیام‌هایی رگ‌زایی را بیشتر کند، در نتیجه سلول‌های سرطانی به مواد غذایی بیشتری برای رشد دستیابی پیدا می‌کنند.
JQ1 یکی از دسته داروهای مهارکننده BET، در سطح مولکولی در این فرایند تداخل ایجاد می‌کند.
دکتر آلن مک اینتایر (Ale- Mcintyre)، نویسنده دوم این مطالعه (که در نشریه سرطان منتشر شده)، اذعان کرد «سرطان پستان سه‌گانه منفی، به صورت چالش جدی درآمده است. با اختلال در هیپوکسی که درمان سرطان‌های پستان را تسهیل می‌کند، JQ1 می‌تواند کلیدی مهمی در کمک به زنان مبتلا به تومورهای مهاجم پستان باشد. این یافته، نتیجه بسیار خوبی بود، مخصوصا که فقط از این دارو استفاده می‌کردیم و نه داروهای دیگری. این پیشرفت، نتیجه بسیار خوبی است و من احساس می‌کنم که منفعت‌های بیشتری را برای بیماران به ارمغان می‌آورد.»
سرطان پستان سه‌گانه منفی، به دلیل اینکه رسپتورهای استروژن، پروژسترون و پروتئین HER2 را ندارد، به این نام خوانده می‌شود. شایان ذکر است که این رسپتورها به عنوان درمانی موفق برای این بیماری در نظر گرفته می‌شوند. اما، سرطان سه‌گانه منفی معمولا به شیمی‌درمانی جواب می‌دهد.
دکتر مک اینتایر، از دانشگاه ناتینگهام، اذعان دارد که در حال حاضر JQ1 در کارآزمایی‌های بالینی که دیگر سرطان‌ها را بررسی می‌کنند، استفاده می‌شود. ایشان امیدوار هستند که تحلیل نتایج این کارآزمایی‌ها نشان دهد این دارو برای انسان کارایی دارد.
سخنگوی موسسه سرطان انگلیس، که روی پژوهش‌های جدید در مورد این دارو سرمایه‌گذاری کرده، گفت: «این مطالعه دیدگاه‌های جدیدی را در مورد چگونگی کمک این دارو به درمان بیماران مبتلا به سرطان پستان سه گانه منفی که نیازمند درمان‌های بهتری هستند، به وجود آورده است.» وی همچنین معتقد است که تداخل با پاسخ طبیعی بدن به هیپوکسی، یا کاهش اکسیژن، می‌تواند از گسترش سرطان جلوگیری کند. البته برای مشخص کردن تاثیرگذاری JQ1 روی بیماران، مطالعات بیشتری مورد نیاز است.»
منبع: Medica- News Today

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب