دوستان خوب برای شما خوب هستند

 

 

اخیرا تحقیقی به چاپ رسید که محققان آن به مدت 10 سال 1500 فرد مسن را موردبررسی قراردادند. بر اساس نتایج این تحقیق افرادی که شبکه بزرگی از دوستان داشتند حدود 22 درصد کمتر در معرض مردن در طول این 10 سال بودند. اما چرا چنین نتیجه‌ای در این تحقیق به دست آمد؟ بعضی از افراد فکر می‌کنند که دوستان خوب شما را از انجام کارهای بد همچون سیگار کشیدن یا مصرف زیاد مشروبات الکلی بازمی‌دارد. علاوه بر این، دوستان افسردگی را دفع می‌کنند، عزت‌نفس را تقویت می‌کنند و برای فرد حمایت فراهم می‌آورند. وقتی‌که سن افراد بالا می‌رود در انتخاب دوستان خود گزینشی‌تر می‌شوند، درنتیجه با افرادی که دوستشان دارند بیشتر وقت می‌گذرانند. در مقابل، رابطه یا پیوند نزدیک با کودکان و فامیل‌ها تقریبا هیچ تاثیری روی طول عمر ندارد. دکتر لین جی گایل، یکی از محققان این تحقیق، روی این موضوع تاکید می‌کند که روابط خانوادگی مهم هستند، اما ظاهرا تاثیر کمی روی بقا دارند.
مزیت‌های سلامتی
در تحقیقات زیادی به پیوند میان حمایت اجتماعی و سلامتی خوب اشاره‌شده است. محققان با تحقیق روی افراد مبتلابه سرطان تخمدان دریافتند که افراد دارای حمایت اجتماعی زیاد سطوح کمتری از پروتئین مرتبط با سرطان‌های مهاجم‌تر دارند. در یک تحقیق دیگر محققان دریافتند که زن‌های مبتلابه سرطان سینه که عضو یک گروه حمایتی بودند در مقایسه با زن‌های مبتلابه سرطان سینه که عضو یک گروه حمایتی نبودند دو برابر بیشتر عمر کردند. دکتر شلدون کوهن، استاد روانشناسی دانشگاه Carnegie Mello- می‌گوید که حمایت اجتماعی قوی به افراد کمک می‌کند که با استرس مقابله کنند. دکتر کوهن می‌گوید: «حمایت اجتماعی قوی می‌تواند اثرات وسیع‌تری داشته باشد. دوستان شما را تشویق می‌کنند که بهتر از خود مراقبت کنید. و افراد دارای شبکه‌های اجتماعی وسیع‌تر عزت‌نفس بالاتری دارند و احساس می‌کنند که کنترل بیشتری روی زندگی خود دارند.»
دیگر تحقیق‌ها نشان می‌دهند که افراد دارای دوستان کمتر در مقایسه با افراد دارای یک شبکه اجتماعی قوی پس از یک حمله قلبی زودتر می‌میرند. داشتن دوستان بیشتر می‌تواند احتمال ابتلا به سرماخوردگی را کاهش دهد.
دکتر تاشا آر هو، دانشیار روانشناسی در دانشگاه دولتی Humboldمی‌گوید: «افراد دارای حمایت اجتماعی مشکلات قلبی عروقی و مشکلات سیستم ایمنی کمتر و سطوح کمتری از کورتیزول، هورمون استرس، دارند.» دکتر هو می‌گوید: «ما حیوان‌های اجتماعی هستیم و طوری تکامل‌یافته‌ایم که در گروه‌ها باشیم. ما همواره برای بقا خود به دیگران نیاز داریم. چنین چیزی در ژن‌های ما است.»
افراد دارای یک گروه اجتماعی بزرگ معمولا آرامش بیشتری دارند که همین آرامش منجر به سلامتی بهتر می‌شود.
دوستان می‌توانند استرس‌زا باشند
باوجوداین، دوستان شما می‌توانند یک منبع استرس باشند. دوستان می‌توانند در مقایسه با دیگران باعث استرس بیشتری شوند، چون برای دوستان خود اهمیت زیادی قائل می‌شویم. دکتر جولیان هولت-لونستاد، دانشیار روانشناسی در دانشگاه Brigham Young می‌گوید که سروکار داشتن با افرادی که باعث احساس‌های ناسازگار می‌شوند در مقایسه با سروکار داشتن با افرادی که آن‌ها را دوست نداریم می‌تواند باعث فشارخون بیشتر شود. دکتر هولت-لونستاد می‌گوید: «من و همکارهایم به روابطی علاقه‌مند هستیم که حاوی آمیزه‌ای از احساس‌های مثبت و منفی هستند. برای مثال، ممکن است که مادر خود را خیلی دوست داشته باشید، اما گاهی از اوقات او را سلطه‌جو یا عیب‌جو می‌یابید.»
دکتر هولت-لونستاد و همکارهایش دریافتند که وقتی افراد با شخصی رابطه متقابل دارند که در موردش احساس‌های مختلف دارند فشارخون آن‌ها در بالاترین حد است. او می‌گوید: «به گمان ما اگر یک فردی که احساس مثبت نسبت به او داریم به ما کنایه‌ای بزند یا ما را درک نکند می‌تواند آسیب بیشتری به ما برساند. به‌طورکلی، دوستان می‌توانند به ما کمک کنند که با استرس مقابله کنیم، اما همین دوستان می‌توانند باعث استرس شوند.» بنابراین، آیا بهتر نیست که اصلا هیچ دوستی نداشته باشید؟ پاسخ این سوال منفی است. دکتر هولت-لونستاد می‌گوید: «نتایج تحقیق‌ها نشان می‌دهند که هر چه شبکه اجتماعی یک شخص کوچک‌تر می‌شود، خطر مرگ او بیشتر افزایش می‌یابد.» حال این سوال را باید پرسید که تاثیر کوچک‌تر شدن شبکه اجتماعی چیست؟ دکتر هولت-لونستاد می‌گوید که تاثیر کوچک‌تر شدن شبکه اجتماعی یک فرد به‌مانند تاثیر سیگار کشیدن روی سلامتی او است.
تاثیر تنهایی
آیا افرادی که تنها هستند بیشتر در معرض خطر مردن هستند؟ مصرف مواد مخدر در میان جوانانی بیشتر است که می‌گویند تنها هستند. بزرگ‌سال‌های تنها فشارخون بالاتر و کیفیت خواب ضعیف‌تر دارند. علاوه بر این، بزرگ‌ترهای تنها اضطراب و تنش بیشتری دارند. در یکی از تحقیق‌ها محقق‌ها دریافتند که دانشجویان تازه ورود که شبکه‌های اجتماعی کوچک داشتند و خود را تنها می‌دانستند واکنش‌های ایمنی ضعیف‌تری به واکسن‌های آنفولانزا داشتند. علاوه بر این، این دانش جویان سطوح بالاتری از هورمون استرس در خون خود داشتند.
چگونگی تفاوت روابط زن‌ها
به‌طورکلی، زن‌ها در مقایسه با مردها در حفظ دوستان بهتر هستند. دکتر شلی ای تیلور، استاد روانشناسی در دانشگاه UCLA می‌گوید که زن‌ها از طریق طلب حمایت و محافظت از سوی دیگران به استرس واکنش نشان می‌دهند. دکتر تیلور می‌گوید که این رفتار زن‌ها استرس روان‌شناختی و بیولوژیکی را کاهش می‌دهد.
دکتر مارگارت گیبس، استاد روانشناسی در دانشگاه Fairleigh Dickinso- می‌گوید که مردها و زن‌ها در طول عمر خود به نحو متفاوتی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند.
دکتر گیبس می‌گوید: «روابط مردانه بیشتر مربوط به کمک کردن به یکدیگر– همچون تعمیر ماشین چمن‌زنی– است، اما روابط زنانه دارای محتوای احساسی و هیجانی بیشتر است که می‌توان به گوش دادن به داستان دوستان و کمک کردن به یافتن راه‌حل‌های مفید اشاره کرد.»
مصطفی صداقت رستمی
WebMD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب