بروز سرطان در ایران بسیار کمتر از متوسط جهانی است

 

 

دکتر ایرج حریرچی، قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باتاکید بر نقش مهم رسانه ها در اطلاع رسانی در مورد بیماری ها و عوامل خطر ایجاد کننده بیماری ها گفت: ضمن تشکر و قدردانی از حساسیت رسانه ها و همراهی موثر آنها درخواست دارم که اطلاع رسانی ها در زمینه بیماریها مبتنی بر منابع کاملا ثابت شده علمی باشد چرا که افراط و تفریط در مورد انتشار اخباری که مرتبط با شیوع عوامل خطر و شیوع بیماری است می تواند نتیجه ای برعکس داشته باشد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه، رسالت اصلی رسانه همواره اطلاع رسانی به موقع، صحیح و مستند می باشد،افزود: متاسفانه علیرغم هدف مثبتی که رسانه ها در این خصوص دارند، گاهی با استناد به منابع غیر معتبر و یا برداشت های غلط از منابع درست، راه را به اشتباه می روند و به جای افزایش آگاهی و تعهد عمومی برای پیشگیری از سرطان، زمینه نگرانی های بی مورد را فراهم می آورند و یا به جای تاکید بر وظایف و مسوولیت های مهم دولت و مردم سبب گمراهی مخاطبان می شوند.

معاون کل وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در ایران در سال 2015 میلادی، بیش از 92 هزار نفر دچار سرطان شده اند که با احتساب سرطان های پوستی، این میزان به بیش از 100 هزار نفر می رسد.

دکتر حریرچی گفت: میزان ابتلا به سرطان در سال 2012 میلادی در مردان و زنان ایرانی به ترتیب 134 و 128 در هر صد هزار نفر بوده است در حالی که متوسط جهانی آن به ترتیب 205 و 165 است یعنی بروز سرطان در ایران بسیار کمتر از متوسط جهانی است.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه به نقشه سازمان جهانی بهداشت که کشورها را از نظر شاخصی تحت عنوان بروز استاندارد شده سنی سرطان (ASR) به 5 دسته تقسیم کرده است، اشاره کرد و گفت: ایران در این طبقه بندی به ترتیب نزولی، در دسته 4 قرار می گیرد (یعنی پایین تر از متوسط جهانی است ) و میزان بروز سرطان در ایران در میان 183 کشوری که اطلاعات آنها ثبت شده است، در رده 123 قرار دارد.

وی در عین حال تاکید کرد: این بدان معنا نیست که سرطان در کشورما مثل تمام کشورهای دنیا در حال افزایش نیست ، بلکه این بیماری جزء سه عامل اصلی مرگ و میرها به شمار می رود و ما تمام اقدامات بهداشتی و درمانی خود را به کار می گیریم که آمار ابتلا را کاهش دهیم .

دکتر حریرچی ضمن استقبال از همراهی رسانه ها در ارتقا دانش عمومی ، خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت، در طی 4 سال گذشته تلاش زیادی کرده است تا با ارایه آمارهای درست و برگزاری پویش های ملی و منطقه ای به آگاهی عمومی در خصوص بیماری سرطان بیفزاید و از این راه در جهت پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان گام بردارد.

وی در پایان گفت: از رسانه ها می خواهیم که منطبق با واقعیات اخبار را منتشر نمایند تا اطلاع رسانی ها از این طریق مثمر ثمر تر واقع شود و شاهد کاهش آمار این بیماری در کشور باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب