تاثیر مصرف لبنیات بر از سرطان

 

مطالعات اخیر نشان می‌دهد مصرف زیاد انواع مشخصی از محصولات لبنی (بسته به نوع آن) می‌تواند باعث کاهش یا افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان شود. این یافته‌ها از آن جهت حائز اهمیت است که طبق دستورالعمل‌های معمول مصرف غذا که توسط USDA تدوین شده است، توصیه می‌شود بالغین روزانه ۳ فنجان از هر نوع محصولات لبنی با چربی کم یا بدون چربی را مصرف کنند. در صورتی که این یافته‌ها در مطالعات آینده تایید شود، باید در دستورالعمل‌های تغذیه‌ای به منظور در نظر گرفتن خطرات مصرف برخی محصولات لبنی، تجدید نظر شود. در مطالعه‌ای که در CurrenDevelopments i- Nutriotio- به چاپ رسید، محققان دریافتند مصرف کلی لبنیات به ویژه ماست، می‌تواند خطر سرطان پستان را کاهش دهد. با این حال مصرف بالای پنیر‌های آمریکایی، چدار و خامه‌ای با افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان در ارتباط بود.
در این مطالعه، ۱۹۴۱ زن که بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۴ سرطان پستان در آن‌ها تشخیص داده شده بود و ۱۲۳۷ بیمار به عنوان گروه شاهد، حضور داشتند. همه شرکت‌کنندگان در مطالعه باید پرسشنامه‌ای مربوط به تعداد دفعات مصرف انواع مواد غذایی را پر می‌کردند و سپس بر اساس مصرف ماهانه لبنیات، شیر، ماست، پنیر کم‌چرب، سایر پنیرها و محصولات لبنی شیرین گروه‌بندی می‌شدند.
به گفته سوزان مک کان، سرپرست محققان و استاد انکولوژی دپارتمان پیشگیری و کنترل سرطان در موسسه سرطان رازول پارک: «محصولات لبنی، مخلوط پیچیده‌ای از ترکیب مواد مغذی و غیر‌مغذی هستند که می‌توانند به صورت مثبت و همچنین منفی با خطر سرطان پستان مرتبط باشند. نیاز به مطالعات بیشتری برای تایید اثرات محافظ ماست بر این نوع از سرطان وجود دارد.» محققان سایر عوامل مانند سن، نژاد، شاخص توده بدنی، وضعیت یائسگی، دریافت انرژی، شیر مصرفی، وضعیت استعمال سیگار و سابقه خانوادگی سرطان پستان را نیز که ممکن است موجب افزایش خطر سرطان پستان شوند، در نظر گرفتند.
بر اساس این مطالعه، حتی زمانی که سایر عوامل موثر در نظر گرفته شدند، مصرف لبنیات (با توجه به اینکه چه نوع محصولی مصرف شده است) باعث افزایش یا کاهش خطر سرطان پستان شده بود. مصرف کلی لبنیات با کاهش ۱۵ درصدی خطر سرطان پستان در ارتباط بود؛ اما نویسندگان این مطالعه اظهار داشتند که این ارتباط قابل‌توجه نیست. همچنین پژوهشگران دریافتند که مصرف شیر، خطر سرطان پستان ER- را کاهش می‌دهد؛ در حالی که مصرف فرآورده‌های لبنی شیرین خطر سرطان پستان ER+ را افزایش می‌دهد. به مطالعات بیشتری نیاز است تا این یافته‌ها تایید شده و اثرات محافظت‌کننده بالقوه مصرف ماست تعیین شود.
کریستین آمبروزون، نائب رئیس مطالعات علوم جمعیتی و مدیر بخش کنترل و پیش‌گیری سرطان می گوید: «مطالعه‌ای که درباره تفاوت‌ها در میان زنان و مصرف محصولات لبنی آن‌ها صورت گرفته است، درک جدیدی از عوامل خطر احتمالی مرتبط با سرطان پستان را پیش روی ما می‌گذارد. در شرایطی که تصور می‌شود تغذیه مرتبط ۳۰ درصد از انواع سرطان‌ها است، امیدواریم مطالعات بیشتر به ما کمک کند که به طور کامل بفهمیم کدام محصولات غذایی در کاهش علائم این بیماری موثر‌تر هستند.»

Pharmacy Times

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب