کمک 4 محصول دانش‌بنیان ایرانی به درمان بیماری سرطان

به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، درهمین راستا نیز مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از تولید محصولات فناورانه برای درمان، تشخیص و پیشگیری سرطان حمایت کرده است. محصولاتی که پیش از این به کشور وارد می شد و اکنون با تکیه به توانمندی نیروی انسانی ایران ساخت شده اند. در زیر به این محصولات اشاره شده است.

1.خدمت تعیین روند درمانی فرد محور بیماری‌های سرطان با تحلیل داده های پالین آنکو

متخصصان در شرکت مهندسی ژن کاوشگران آریا یک خدمت برای بررسی توالی ژنوم بافت تومور ارائه داده‌اند. بیماران سرطانی با استفاده از این خدمت می توانند از تغییرات ژنوم بافت تومور خود آگاه شوند. خدمتی که برای انواع سرطان ها مانند پستان، ریه، روه، سر و گردن، ریه و پروستات کاربردی است.

علاه بر اینکه با استفاده از این محصول ایران ساخت تغییرات و جهش‌های ژنوم مشخص می شود می توان با آن برای درمان هدفمند تومور پیشنهاد دارویی داد که باعث کاهش اثرات جانبی ناشی از درمان غیرهدفمند تومور می شود.

2.خدمت تشخیص بیماری‌های نادر و پیچیده با تحلیل داده های پالین ور

محصول ایران ساخت شده دیگر به شناسایی جهش های عامل ناهنجاری های ژنتیکی کمک می‌کند. خدمت تشخیص بیماری‌های نادر و پیچیده با تحلیل داده های پالین ور عنوان آن است که با استفاده از آن می توان بیماری های مادرزادی تا سرطان های پیشرفته را تشخیص داد؛ آن هم با دقت بالا.

این محصول به پیشگیری از بروز سرطان های ارثی در خانواده های درگیر کمک می کند. پالین ور یک الگوریتم بومی است که دسته بندی ژن ها بر پایه بیماری زایی آنها را انجام می دهد. دستاورد این الگوریتم آنالیز میلیون ها ژن در دقیقه است.

3.تست ژنتیکی سرطان های وراثتی

یک تست ژنتیکی به نام «آی سی جی ایکس» برای افراد دارای سابقه وراثتی سرطان کاربرد دارد. محققان در شرکت هومن ژن پارس این محصول را ایران ساخت کرده اند. پیشگیری از ابتلا به سرطان در افرادی که مبتلا نشده اند یکی از کاربردهای مهم آن است. همچنین با استفاده از آن می توان از ابتلای دیگر اندام ها در افراد مبتلا به سرطان پیشگیری کرد و از انتقال ناهنجاری ژنتیکی مرتبط به سرطان به نسل بعد آسوده خاطر شد.

تســت های ژنتیکــی ســرطان های وراثتــی بــه عنــوان تســت های پیشــگیرانه شــناخته می شــوند و در افــرادی کــه هنــوز بــه ســرطان مبتــا نشــدند، راهکارهــای درمانــی ممکــن را توصیــه می کننــد.

4.آنالیز داده های بالینی و تحقیقاتی حاصل از روش های ان جی اس

تعیین توالی کل ژن های بیمار و یافتن تغییرات ژنتیکی مخرب کاری است که محصول ایران ساخت شرکت دانش بنیان ژن فن پیشرو طب انجام می دهد تا عامل بیماری ژنتیکی در افراد تعیین شود. با این محصول درمان های شخصی برای هر بیمار با توجه به ساختار ژنتیکی او پیشنهاد می شود./فارس

7 thoughts on “کمک 4 محصول دانش‌بنیان ایرانی به درمان بیماری سرطان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب