آیا ممکن است ویروس کرونا در بدن بیماران باقی بماند؟

🔸دکتر ویلیام پتری، استاد بیماری‌های عفونی، ایمونولوژی و پاتولوژی مولکولی دانشگاه ویرجینیا

🔹یک پرسش رایج بسیاری از مبتلایان به کووید-۱۹ این است که آیا با وجود بهبود ظاهری، ممکن است این بیماری مزمن شود؟ آیا باقی ماندن برخی علائم بیماری در بعضی افراد به معنی باقی ماندن ویروس در بدن آنان است؟

🔹تعریف عفونت مزمن یا پایدار
عفونت مزمن یا پایدار در برخی بیماری‌های ویروسی ممکن است ایجاد شود و مشخصه آن تکثیر مداوم ویروس، البته در بیشتر موارد به میزان اندک است. معمولاً محل یک عفونت مزمن یا پایدار به‌اصطلاح دارای امتیاز ایمنی (immune privilege) است.

🔹امتیاز ایمنی چیست؟
برخی نقاط در بدن کمتر در دسترس دستگاه ایمنی است و ریشه‌کنی عفونت در آن‌ها مشکل‌تر است. این شامل دستگاه عصبی مرکزی، بیضه، جفت و چشم است. این امتیاز تکاملی باعث حفاظت از این نقاط در مقابل التهاب می‌شود. التهاب باعث انهدام عامل بیماریزا می‌شود ولی می‌تواند بافت‌ها و سلول‌های سالم بدن را نیز از بین ببرد.

🔹عفونت نهفته و تفاوت آن با عفونت پایدار
یک راه دیگر باقی ماندن ویروس در بدن، مخفی شدن و ایجاد عفونت نهفته (latent) است. در این حالت، ویروس در داخل یک سلول به‌شکل خاموش باقی مانده ولی برخلاف عفونت پایدار، تکثیر نمی‌شود. نمونه آن ویروس آبله‌مرغان است که سال‌ها بعد به‌شکل زونا تظاهر می‌کند. نمونه‌های دیگر عفونت نهفته شامل ویروس هرپس (تب‌خال)، اپشتاین‌بار (مونونوکلئوز)، و سایتومگال (CMV) است. ماده ژنتیکی این ویروس‌ها به‌شکل اپیزوم از ماده ژنتیکی سلول میزبان جدا است.

مکانیسم ایجاد عفونت نهفته در برخی ویروس‌ها متفاوت است. مثلاً رتروویروس‌ها (شامل اچ‌آی‌وی) نسخه‌ای از ماده ژنتیکی خود را وارد ماده ژنتیکی سلول میزبان می‌کنند. تولید پروتئین توسط ویروس در دوره نهفته متوقف می‌شود و به‌همین دلیل، دستگاه ایمنی قادر به تشخیص آن نیست. خوشبختانه کروناویروس جدید عفونت نهفته ایجاد نمی‌کند.

🔹آیا احتمال سرایت از طریق آمیزش جنسی وجود دارد؟
ماده ژنتیکی کروناویروس جدید در دوره عفونت فعال در مایع منی ۲۵ درصد مردان وجود دارد. این رقم پس از بهبودی به کمتر از ۱۰ درصد می‌رسد ولی هنوز روشن نیست مایع منی حاوی ویروس زنده باشد و حتی دراین‌صورت نیز مشخص نیست که کووید-۱۹ یک بیماری آمیزشی باشد.

ویروس ایبولا بسیار متفاوت است و در برخی افراد عفونت پایدار بیضه، چشم، جفت یا مغز ایجاد می‌کند. براساس توصیه سازمان سلامت جهانی (WHO) آزمایش مایع منی از نظر ویروس ایبولا در مردان مبتلا باید هر سه ماه انجام شود و آمیزش جنسی در این افراد دست‌کم تا ۱۲ ماه پس از بهبودی یا تا زمانی که آزمایش مایع منی منفی شود ممنوع است.

🔹آیا باقی ماندن علائم کووید-۱۹ به معنی عفونت پایدار است؟
باقی ماندن برخی علائم مانند سرفه، تنگی نفس، یا خستگی تا مدت‌ها توسط بعضی افراد گزارش شده ولی ارتباط آن‌ها با عفونت پایدار غیرمحتمل است چون به مکان‌هایی که امتیاز ایمنی دارند مربوط نمی‌شود. شواهدی از عفونت پایدار کروناویروس جدید در جفت، روده، خون، بینی، و کام گزارش شده ولی اهمیت آن از نظر سلامت خود افراد یا سرایت ویروس به دیگران نامشخص است.

✍️ ترجمه و تلخیص: دکتر بابک عزیز افشاری، ۱۹ مرداد ۹۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب