مردان در معرض خطر سرطان پروستات باید برنامه غربالگری سرطان پروستات را از سن 40 سالگی به صورت سالانه انجام دهند

به مناسبت هفته ی اطلاع رسانی از سرطان پروستات

مردان در معرض خطر سرطان پروستات باید برنامه غربالگری سرطان پروستات را از سن 40 سالگی به صورت سالانه انجام دهند. جهش در ژن BRCA2 یکی از وضعیتهای ژنتیکی است که احتمال ابتلا به سرطان پروستات تهاجمی را در فرد تا حدود دو برابر افزایش می دهد. تحقیقات نشان داده که از هر 300 مرد یک نفر در انگلستان نسبت به جمعیت عادی در معرض خطر بالاتر ابتلا به سرطان پروستات قرار دارد، اما از آنجاییکه آزمایش های ژنتیکی اختصاصی در مورد این افراد انجام نگرفته اغلب از این موضوع بی اطلاعند. جهش های ژن BRCA2 همان خطاهای ژنتیکی هستند که در برخی موارد خطر ابتلا به سرطان پستان و تخمدان را در زنان افزایش می دهند. در حال حاضر مردان فقط در صورت وجود چنین سرطان هایی در خانواده با مشورت با مشاور ژنتیک آزمایش می شوند.
غربالگری سرطان پروستات در حال حاضر اندازه گیری آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) است که پروتئینیست که فقط توسط غده پروستات ساخته می شود. سطح PSA در سرطان پروستات بالا می رود، اما اندازه گیری میزان آن به تنهایی برای اثبات بیماری کافی نیست. تحقیقات نشان داد که مردان واجد جهش ژن BRCA2 در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات تهاجمی هستند و آزمایش منظم PSA می تواند با تشخیص زودهنگام بیماری در این افراد فرآیند درمانشان را مؤثر تر سازد.


برای اطلاعات بیشتر:


Dias A, Kote-Jarai Z, Mikropoulos C, Eeles R. Prostate Cancer Germline Variations and Implications for Screening and Treatment. Cold Spring Harb Perspect Med. 2018 Sep 4;8(9). pii: a030379. doi: 10.1101/cshperspect.a030379. Review.

بنیاد ملی نیکوکاری کنترل سرطان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب