افزایش ایمنی بدن برابر سرطان با کمک یک پروتئین جدید

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافتند که نوعی پروتئین می‌تواند به ایمنی بدن در برابر سرطان کمک کند.

سرطان بیماری فریبنده‌ای است و می‌تواند با حیله‌های حیرت انگیزی در بدن باقی بماند و گسترش پیدا کند اما پژوهشگران “دانشگاه راش”(Rush University) و “دانشگاه کالیفرنیا، سن‌دیه‌گو” (UCSD)، راهی برای مداخله در این حیله‌ها و پیشگیری از رشد و متاستاز تومورهای سرطانی یافته‌اند.

 

سلول‌های میلوئیدی، نوعی گلبول سفید هستند که برای جستجوی “بیماری‌زا” یا “پاتوژن‌” در بدن حرکت می‌کنند. این سلول‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند. “درشت‌خوار ام1″(M1 macrophage) که رشد تومور را سرکوب می‌کنند و “درشتخوار ام2″(M2 macrophage) که دقیقا برعکس این کار را انجام می‌دهند و با سلول‌های تی مبارزه می‌کنند تا فعالیت و رشد سرطان ادامه یابد.

 

این پژوهش جدید، یک سرنخ حیاتی را در مورد تبدیل سلول‌های میلوئیدی به درشت‌خوار یا سلول‌های دیگر نشان می‌دهد. براساس این پژوهش، نکته اصلی، وجود نوعی پروتئین موسوم به “CD11b” است که روی سطح سلول‌های میلوئیدی وجود دارد. با افزایش فعالیت این پروتئین، تعداد سلول‌های میلوئید ام1 نیز افزایش می‌یابد؛ در حالی که کاهش آن، به رشد سلول‌های میلوئید ام2 منجر می‌شود. تومورها برای نجات پیدا کردن، این پروتئین را سرکوب می‌کنند تا سلول‌های میلوئید ام2 را به وجود آورند و رشد خود را افزایش دهند.

 

پژوهشگران با مشخص کردن این مکانیسم، قابلیت CD11b را در درمان سرطان مورد بررسی قرار دادند. آنها در آزمایش خود از موش‌هایی استفاده کردند که به طور کامل فاقد این پروتئین بودند. تومورهای سرطانی به موش‌ها پیوند زده شد و پژوهشگران دریافتند که رشد تومور در این موش‌ها، بسیار بیشتر از موش‌های تحت کنترل است.

 

در مرحله بعد، پژوهشگران به موش‌های معمولی، مولکولی موسوم به “لوکادهرین 1” (LA-1) تزریق کردند. این مولکول توانست عملکرد CD11b را افزایش و تعداد تومورها را به شکل چشمگیری کاهش دهد. در نهایت، پژوهشگران با اطمینان از این که این مولکول عملکرد درستی دارد، موشی را مهندسی کردند که CD11b همیشه در بدن آن فعال بود. تومورهای بدن این گونه موش نیز به شکل قابل توجهی کاهش یافت.

 

پژوهشگران باور دارند که این پژوهش نشان می‌دهد CD11b، هدف امیدوار کننده‌ای برای روش‌های جدید ایمنی در برابر سرطان است.

این پژوهش، در مجله “Nature Communications” به چاپ رسید.

ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب