زیان ناآشنایی جامعه با علائم سرطان تیروئید

 

یک فوق تخصص جراحی سرطان گفت: سرطان تیروئید انواع مختلفی دارد که خطرناک ترین آن سرطان آناپلاستیک است که حتی نسبت به پرتودرمانی و شیوه‌های متداول درمان سرطان مقاوم است. همچنین وجود تورم و گره در گردن یکی از ساده ترین شیوه‌های تشخیص این سرطان است.

 دکتر سید روح الله میری درخصوص سرطان تیروئید اظهار داشت: سرطان تیروئید از انواع شایع سرطان است که به دلیل ناآشنایی با علائم و نشانه‌های آن ممکن است برخی دچار این بیماری باشند ولی از آن مطلع نیستند به همین دلیل رسانه‌های کشور باید بیش از پیش جامعه را با نشانه‌های این سرطان آشنا کنند.

 

 وی تصریح کرد: اغلب مبتلایان به سرطان تیروئید، به طور تصادفی متوجه این بیماری می‌شوند و معمولا به دلایل غیرمرتبط  نظیر تنگی نفس، سرفه‌های مداوم و حتی آلرژی فصلی و گردن درد به پزشک مراجعه می‌کنند که پس از آزمایشات اولیه مشخص می‌شود که این افراد مبتلا به سرطان غده تیروئید هستند.

 

میری تصریح کرد: براساس آمار منتشر شده، سالانه بیش از 1200 نفر در آمریکا به دلیل پیشرفت تیروئید می‌میرند و این درحالی است که در دنیا و حتی در کشور ایران این بیماری در خانم‌ها و حتی دختران جوان بسیار شایع تر از آقایان است، موضوعی که باید به طور جدی اطلاع رسانی شود.

 

این فوق تخصص جراح سرطان ادامه داد: سرطان تیروئید انواع مختلفی دارد که خطرناک ترین آن سرطان آناپلاستیک است که این نوع بیماری نادر حتی نسبت به پرتودرمانی و شیوه های متداول درمان سرطان مقاوم است. ضمن اینکه از دیگر انواع سرطان تیروئید می‌توان به سرطان مدولاری اشاره کرد که نوعی از سرطان سلول‌های غیرتیروئیدی است که به طور معمول در غده تیروئید قرار دارند و بیشتر در میان خانم ها شایع است و سرطان پاپیلاری و سرطان فولیکولی است که در سلول های فولیکولی رشد می‌کند و  در کل شایع‌ترین نوع بدخیمی  تیرویید نوع پاپلیری است که پیش آگاهی بسیار خوبی دارد.

 

وی گفت: البته درمان این نوع بدخیمی به‌طور کامل مطابق استانداردهای جهانی در ایران قابل انجام است و بیماران مختلف از کشورهای مجاور و حتی اروپا به انستیتو کانسر دانشگاه علوم پزشکی تهران برای درمان مراجعه می‌کنند.

 

میری اضافه کرد: تشخیص  علائم تومور  تیروئید ساده است به طوریکه افراد پس از مشاهدات اولیه آن باید به سرعت به پزشک مراجعه کنند و افرادی که نسبت به آن بی توجهی کنند بدون شک روند درمان آنها پیچیده و دشوار خواهد شد.

 

عضو هیات علمی انستیتو کانسر دانشگاه علوم پزشکی تهران وجود تورم و گره در گردن را یکی از ساده ترین شیوه‌های تشخیص دانست زیرا احساس گرفتگی و خفگی ناحیه گلو از جمله علائم تیروئید است که باید جدی گرفته شود.

 

میری تغییر صدا را یکی دیگر از نشانه‌های این بیماری دانست و افزود: با بزرگ شدن تیروئید و تورم به شکل پروانه ای در ناحیه گردن باعث می شود تارهای تحت فشار قرار گیرند.

 

این فوق تخصص  جراح سرطان خاطرنشان کرد: افرادی که در خانواده خود سابقه این بیماری را دارند و سابقه درمان با اشعه را دارند، بیشتر در معرض این بیماری هستند و باید به تغییرات و علائم ذکر شده بیشتر توجه کنند.

تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب