خدمات شیمی درمانی در مطب‌ها ممنوع شد

 

رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت با اعلام اینکه خدمات شیمی درمانی در مطب‌ها ممنوع شد، گفت: توسعه زیر ساخت‌ها و مدیریت خدمات برای تشخیص زودهنگام و درمان سرطان به صورت جدی در حال پیگیری است.

 

مهدی شادنوش در اجلاس معاونین درمان دانشگاه های علوم پزشکی کشور با بیان اینکه با ایجاد ساختار و نگرشی نو در مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری ها، امیدواریم نتایج و دستاوردهای ماندگاری در این حوزه ایجاد شود، اظهار کرد: نسبت اهدا کنندگان مرگ مغزی به یک میلیون نفر جمعیت در سال، 11.4 است.

 

وی افزود: اگر چه این میزان از سال 79 با رشد خوبی مواجه بوده اما در مقایسه با سایر کشورها، برای سرعت رشد تلاش بیشتری باید صورت پذیرد.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت ادامه داد: یکی از سیاست های در حال پیگیری این مرکز، ارتقای تعداد پیوندهای زنده به زنده به دلیل مزایای این نوع پیوند، با کاهش آسیب های گذشته است، در حال حاضر 41 درصد پیوندها از بافت زنده و 59 درصد از فرد دچار مرگ مغزی صورت می گیرد.

 

شادنوش با بیان اینکه در حال حاضر 18 مرکز پیوند مغز استخوان با عملکرد قابل توجه در حال فعالیت هستند، تصریح کرد: خدمات در این مراکز به صورت رایگان ارائه می شود، این در حالی است که مابه التفاوت مالی این خدمات بالاست و باعث القای بار مالی منفی به بیمارستان ها می شود و باید در راستای متعادل شدن هزینه ها تلاش شود.

 

رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت گفت: به زودی در تمامی دانشگاه ها شاهد راه اندازی و فعال سازی مرکز مدیریت پیوند جهت بهبود خدمات خواهیم بود و همچنین سامانه ثبت اطلاعات برای نظم بخشی به فرایندهای اجرایی به مرور فعالتر خواهد شد.

 

وی با اشاره به اینکه در راستای سیاست های جمعیتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، مدیریت درمان ناباروری به صورت ویژه پیگیری و عملیاتی خواهد شد، ادامه داد: در طی چند سال اخیر مراکز دولتی درمان ناباروری راه اندازی شده، اما جلب و توسعه همکاری با بخش خصوصی و خیرین در این خصوص ضروری است، این همکاری باید تحت نظارت دانشگاه ها و برای حفاظت مالی از مردم طی تعرفه های مصوب و متعارف توسعه یابد.

 

شادنوش گفت: در حوزه مدیریت درمان امور بیماری ها، بیماری‌های خاص محور اصلی خواهد بود، به ویژه در زمینه تامین دارو و مبتلایان به بیماری‌های خاص نباید دغدغه ای در خصوص داروها داشته باشند، برای تامین دارو، دسترسی و نگهداشت آن تدابیری اندیشیده شده است.

وی درخصوص بیماری های خاص گفت: امسال سه بیماری به لیست بیماری های خاص اضافه شده است در حالی که اعتبارات افزایش نیافته است لذا کار سخت شده و نیازمند مدیریت بهینه تر منابع و هزینه هاست.

 

رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین کارها در حوزه بیماری‌های خاص که در حال حاضر رخ داده است تاسیس مراکز جامع خدمات به این دسته از بیماران است، افزود: تمام خدمات از جمله ویزیت، ارائه دارو، تزریق دارو، دندانپزشکی و توانبخشی در این مراکز صورت خواهد گرفت که تاکنون تفاهم نامه با ٧٣ مرکز در این زمینه امضا شده تا به عنوان مراکز جامع بیماری های خاص فعالیت کنند.

 

وی بیان کرد: یکی از چالش های ما در درمان بیماران دیالیزی تجهیزات مستهلک است. معاونت درمان، استانداردسازی و بهسازی ملزومات در بخش دیالیز را آغاز کرده و در حال پیگیری است تا بتواند دستگاه های مستهلک را جایگزین نماید.

شادنوش با اشاره به برنامه ٢۴٧ و ٧٢۴ گفت: دو برنامه 247 و 724 که مربوط به مدیریت درمان سکته های قلبی و مغزی است از برنامه های مورد توجه در طرح تحول سلامت بوده که دستاوردهای بسیار خوبی داشته و با قوت بیشتر ادامه خواهد یافت.

 

وی اظهارداشت: تشخیص زودهنگام و درمان سرطان نیز از برنامه های مهم است که توسعه زیر ساخت ها و مدیریت خدمات به صورت جدی در حال پیگیری است، میانگین پیشرفت زیرساخت های مراکز تشخیص و درمان سرطان 80 درصد بوده و گام های مناسبی برای تامین تجهیزات این بخش ها برداشته شده است.

 

شادنوش ادامه داد: منظور از غربالگری سرطان، تشخیص، پیگیری و هدایت آن دسته از بیمارانی است که احتمال دیده شدن علائم در آنان وجود دارد، جهت مدیریت منابع و هزینه ها نیز، گایدلاین های تشخیص و درمان این بیماری تدوین و با همکاری سازمان های بیمه گر به زودی جهت اجرا، در سامانه مربوطه استقرار خواهد یافت.

 

وی با بیان اینکه دستورالعمل مراکز شیمی درمانی در اردیبهشت ماه امسال ابلاغ شده و از اول خرداد 97 لازم الاجرا است، یاد آور شد: بر مبنای این دستور العمل ارائه خدمات شیمی درمانی در مراکز استانداردسازی شده و ارتقاء کیفیت خدمات مجاز و در مطب‌ها ممنوع شده است.

شادنوش از ورود 50 دستگاه ماموگرافی به کشور خبر داد و گفت: به محض ورود، این دستگاه ها توزیع و فعال خواهند شد همچنین27 دستگاه رادیوتراپی جدید نیز در مراکز فعال خواهد شد.

وبدا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب