مراقبت در منزل، مقرون به صرفه ترین روش نگهداری از مبتلایان به سرطان است

 

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: شرایط مختلفی برای ارائه مراقبت های حمایتی و تسکینی وجود دارد که می‌توان به خدمات بخش بستری بیمارستانی، کلینیک سرپایی و مراقبت در منزل اشاره کرد که خدمات مراقبت در منزل از سایر روش‌ها مقرون به‌صرفه تراست. در این مدل ها نیاز بیماران به بستری به معنی بستری برای گذران روزهای پایان زندگی نبوده، بلکه در راستای کنترل عوارض و مدیریت برخی علائم جسمی صورت می گیرد.

دکتر قاسم جان بابایی در در نشست هماهنگی مسئولان اجرایی و رابطان علمی برنامه مراقبت های حمایتی و تسکینی سرطان در مراکز منتخب کشور، گفت: مراقبت‌های حمایتی و تسکینی سرطان، رویکردی برای بهبود کیفیت زندگی بیمار و خانواده او هنگام مواجهه با مشکلات مرتبط با بیماری سرطان از لحظه تشخیص تا زمان پایان زندگی است.

 

وی با اشاره به اجرایی سازی برنامه مراقبت‌های حمایتی و تسکینی سرطان وزارت بهداشت تصریح کرد: اهم مراقبت‌های حمایتی و تسکینی سرطان شامل ارزیابی بیمار و خانواده، مدیریت علائم جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی و آموزش به بیمار، خانواده و مراقبان است.

جان بابایی به اهمیت ارائه خدمات تسکینی اشاره کرد و گفت: اهمیت ارائه زودهنگام این مراقبت ها و در مراحل اولیه در این است که از انباشته شدن نیازهای بیمار، خانواده و مراقبان وی، پیچیده شدن خدمات بعدی همچنین انجام اقدامات بی مورد و هزینه بر جلوگیری خواهد کرد.

 

وی تصریح کرد: تاکنون کمیته علمی، کارگروه‌های تدوین دستورالعمل و درسنامه‌های مراقبت‌های حمایتی و تسکینی سرطان در ستاد وزارت بهداشت تشکیل شده همچنین دستورالعمل مدیریت مراقبت‌های حمایتی و تسکینی سرطان و آیین‌نامه تاسیس و بهره‌برداری مرکز سرپایی مراقبت های حمایتی و تسکینی سرطان تدوین شده است.

 

جان بابایی در ادامه گفت: در جهت توانمندسازی نیروی انسانی متخصص در این زمینه کوریکولوم و درسنامه‌های پزشکی و پرستاری کنترل علائم جسمی تدوین و با کسب مجوز دوره آموزش مهارتی و حرفه ای از معاونت آموزشی وزارت (ویژه پزشکان و پرستاران)  دوره کوتاه مدت آموزشی برای پزشکان و پرستاران در اردیبهشت و خرداد ۹۷ برگزار شده است.

 

معاون درمان وزارت بهداشت در پایان گفت: مراقبت‌های حمایتی و تسکینی از بیمار مبتلا به سرطان، در کاهش عوارض بیماری تاثیر زیادی دارد.

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب