حریرچی:میزان ابتلا به سرطان در ایران بالا نیست

 

 

قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: میزان شیوع و ابتلا به سرطان در کشور نسبت به کشورهای همتراز و همجوار بالا نیست و سونامی این بیماری درایران وجود ندارد.

تاکید کرد: سرطان نسبت به گذشته در کشور زیاد شده اما این بیماری در همه جای دنیا سخت و پر هزینه است و به کار بردن واژه هایی مانند سونامی دراین شرایط درست نیست.

 

وی بیان کرد: جراحی های پیچیده، پرتو درمانی و داروهای شیمی درمانی موجب افزایش هزینه های درمان این بیماری می شود اما در مواردی درمان هایی تجویز و یا درخواست می شود که تاثیر چندانی ندارد و یا اثبات نشده است.

او تاکید کرد: این مسائل می تواند منجر به بروز عارضه ها یا حتی کاهش طول عمر مبتلایان شود و از این رو بیماران سرطانی باید درمان هایی را دریافت و یا درخواست کنند که منجر به افزایش طول عمر یا ارتقای کیفیت زندگی شود.

 

قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین از صادرات سالانه نزدیک به 120 میلیون دلار دارو، ملزومات مصرفی و تجهیزات پزشکی به سایر کشورها خبر داد.

وی افزود: هم اکنون بیشتر صادرات در زمینه ملزومات مصرفی و تجهیزاتی مانند نمایشگر (مانیتور) است که به کشورهای بسیاری صادر می شود در حالی که این رقم باید به یک میلیارد دلار در سال برسد تا با واردات همتراز و در نهایت مثبت شود.

 

حریرچی در ادامه با تاکید بر استفاده از ظرفیت نیکوکاران در حوزه های بهداشت و درمان اضافه کرد: 39 هزار و 700 تخت بیمارستانی در دست ساخت است و نزدیک به 100 هزار تخت تا سال 1404 نیاز داریم.

وی گفت: انتظار می رود خیران و بخش های غیردولتی برای ساخت و مشارکت در ساخت بیمارستان ها ورود کنند و هر طرحی که 50 درصد منابعش تامین شود، وزارت بهداشت به طور قطع 50 درصد دیگر را متعهد خواهد شد.

 

قائم مقام وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی افزود: پیش از طرح تحول سالانه یک هزار و 700 تخت ساخته شده بود که پس از طرح تحول به بیش از 6 هزار و 500 تخت افزایش یافته اما ظرفیت تا 10 هزار تخت هم وجود دارد که فراخوانی نیز در این زمینه برای جلب مشارکت نیکوکاران و بخش های غیردولتی داده شده است.

 

مرکز خدمات جامع سلامت زنده یاد علی مهرپرور (مسکن مهر)، توسعه بخش فوریت های پزشکی و راه اندازی مرکز ام آر آی مجتمع بیمارستانی شهید بهشتی کاشان با حضور قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، فرماندار و جمعی از مسئولان این شهرستان افتتاح شد.

منبع:بنیاد ملی نیکوکاری کنترل سرطان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب