نباید بوهای دهان را نادیده بگیرید

 

بعضی از افراد نگرانی بسیار زیادی در مور بوی دهان خود دارند، درحالی‌که دهان آن‌ها بوی اندکی می‌دهد یا هیچ بویی نمی‌دهد. همچنین بعضی‌ها دهان بسیار بدبویی دارند، اما خودشان هیچ اطلاعی از آن ندارند. ازآنجایی‌که تشخیص بوی دهان خود برای یک شخص سخت است، از دیگران یا آشنایان بخواهید که دهان شما را ببویند و بوی بد دهان شما را تشخیص دهند. درحالی‌که بهداشت نامناسب دندان می‌تواند دلیل اکثر بوی بد دهان‌ها باشد، اما گاهی از اوقات بوی بد دهان می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری باشد. به‌طورکلی، ، چون حتی تازه‌ترین بوی دهان نیز باید به‌منظور وجود یا عدم وجود مشکلات سلامتی موردبررسی قرار بگیرد.

 

سرطان معده یک دلیل خطرناک بوی بد دهان است

غربالگری منظم برای سرطان معده یک‌چیز نامرسوم در ایالات‌متحده است، چون روش فعلی غربالگری سرطان معده آندوسکوپی است که یک روش متجاوز است. اما با ظهور تکنولوژی آزمایش نفس که تحلیل nanoarray نام دارد برای غربالگری سرطان معده دیگر نیازی به آندوسکوپی نخواهد بود، چون این آزمایش سطوح ترکیبات خاصی را در نفس شناسایی می‌کند که با سرطان معده مرتبط هستند. محققان اسرائیلی نمونه‌های نفس 484 فرد را موردبررسی قراردادند که برای 12 ساعت چیزی نخورده بودند و پیش از انجام آزمایش حداقل سه ساعت سیگار نکشیده بودند. قبلاً سرطان معده در 99 درصد این شرکت‌کننده‌ها تشخیص داده‌شده بود، اما این افراد هنوز درمان بیماری خود را آغاز نکرده بودند. تحلیل nanoarray به‌طور دقیق و درست مراحل اولیه مختلف سرطان معده را در این افراد شناسایی کرد و به پزشک‌ها در شناسایی بیماران با خطر بالای پیشرفت بیماری کمک کرد. اگرچه این تحقیق کوچک و ابتدایی بود، اما اکنون یک تحقیق بزرگ‌تر در اروپا در حال انجام است تا از کارآمدی تحلیل nanoarray به‌عنوان یک روش غربالگری سرطان معده مطمئن شوند.

 

آزمایش‌های نفس می‌توانند به تشخیص سرطان ریه کمک کنند

آیا سرطان ریه می‌تواند یک دلیل بوی بد دهان باشد؟ پاتولوژیست‌ها به‌طورمعمول از بافت‌برداری و سونوگرافی برای تشخیص سرطان ریه استفاده می‌کنند، اما بر اساس یک تحقیق انجام‌گرفته در سال 2013 استفاده از آزمایش‌های نفس برای تشخیص سرطان ریه می‌تواند یک گزینه ارزان‌تر و غیر متجاوز باشد. محققان دانشگاه لاتویا با استفاده از یک «بینی الکترونیکی» از پیش برنامه‌ریزی‌شده که ویژگی‌های مختلف ترکیبات عالی فرار (volatile organic compounds;VOCS) موجود در نفس را بررسی می‌کند نمونه‌های نفس 475 شرکت‌کننده را موردبررسی قراردادند که 252 نفر از آن‌ها مبتلابه سرطان ریه و 223 نفر آن‌ها شامل افراد مبتلابه دیگر بیماری‌های ریوی و افراد سالم بودند. از میان این شرکت‌کننده‌ها 265 نفر آن‌ها سیگاری و 210 نفر آن‌ها غیر سیگاری بودند. این محققان دریافتند که این بینی الکترونیکی توانسته است در میان افراد غیر سیگاری به‌درستی وجود سرطان ریه را در 128 نفر از شرکت‌کننده‌ها تشخیص دهد و تنها در 5 مورد تشخیص بینی الکترونیکی نادرست بود. در میان سیگاری‌ها، بینی الکترونیکی توانست به‌درستی وجود سرطان ریه را در 114 نفر از شرکت‌کننده‌ها تشخیص دهد و تنها 5 مورد از تشخیص‌های بینی الکترونیکی اشتباه بود.

everydayhealth

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب