متفورمین دارای توانایی مبارزه با سرطان است

 

 

 

7 دسامبر 2017 یک مطالعه‌ کانادایی نشان داد که متفورمین داروی رایج دیابت نوع 2 می‌تواند از مقاوم شدن سرطان به شیمی درمانی جلوگیری کند. در تحقیقات قبلی به توانایی این دارو در کند نمودن رشد سلولهای توموری اشاره شده بود و حال یک تحقیق جدید توسط پژوهشگران دانشگاه ساکساچوان در کانادا نشان داده است که این داروی کاهنده‌ قندخون دارای پتانسیل کاهش و یا معکوس نمودن مقاومت به درمان سلولهای سرطان پستان می‌باشد.

 

 

این یافته‌ها قابل توجه هستند، زیرا مقاومت چند دارویی (MDR) موجب عدم موفقیت شیمی درمانی می شود، مقاومت به یک دارو غالباً منجر به انجام درمانهای متعدد افراد مبتلا به سرطان خون و یا تومورهای توپر(solid tumours) نظیر سرطان پستان می‌شود.

 

 

محققان امیدوارند که این یافته‌ها بتواند روزی راه را برای پیشگیری یا معکوس نمودن مقاومت به درمانهای سرطان هموار کند.

 تحقیقات قبلی نشان داده‌اند که متفورمین دارای توانایی جلوگیری از تکثیر سلولی است و به همین علت از رشد و متاستاز سلولهای سرطانی جلوگیری می‌کند. مطالعات نشان داده‌اند که ابتلا به موارد جدید سرطان در افراد دیابتی که از این دارو استفاده می کنند و به سرطان مبتلا بوده‌اند، 31 درصد کاهش می‌یابد. متفورمین همچنین به بهبود نرخ بقاء بیماران مبتلا به سرطان پستان کمک می‌کند.

 

 

در این تحقیق جدید، محققان به بررسی مکانیسم اثر ضد تکثیر سلولی متفورمین پرداخته و همچنین  اثرات متفورمین را بر جلوگیری از مقاومت چند دارویی بررسی کردند.

محققان این دارو را بر روی سلولهای سرطانی پستان آزمایش کرده و کشف کردند که متفورمین دارای یک تأثیر antiproliferative( ضد تکثیری) مثبت بر روی سلولهای مقاوم به نوعی داروی شیمی درمانی بنام doxorubicin است و موجب تأخیر مقاومت چند دارویی یا پیشگیری از آن و یا حتی معکوس نمودن آن در سلولهایی می‌شود که پیش از شیمی درمانی با متفورمین تیمار شده بودند.

 

 

نویسندگان مقاله اظهار داشتند که منوتراپی با متفورمین دارای یک اثر ضد تکثیری بر چندین لاین سلولی از جمله سلولهای مقاوم به doxorubicin است، این اثر وابسته به دوز است.

این تأثیر همچنین هنگامیکه از متفورمین به همراه سایر داروهای ضد سرطان استفاده می‌شود در سلولهای سرطان پستان مشاهده می‌گردد.

منبع www.dibetes.co.uk

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب