کاربر گرامی، وبسایت در حال بروزرسانی میباشد. با تشکر از شکیبایی شما

ماموگرام چیست؟

ماموگرام چیست؟

ماموگرام ایکس ری پستان است که برای بررسی تغییراتی که ممکن است نشانه بروز سرطان پستان باشد مورد استفاده قرار می گیرد.

 

آنچه باید درباره انجام ماموگرام بدانید

چه در حیطه ماموگرام تازه وارد باشید و چه کار‌آزموده آگاهی از آن چه باید انتظار داشته باشید به شما کمک خواهد کرد این مرحله ساده تر سپری شود.

 

ماموگرام‌ها برای زنان دارای ایمپلنت پستان

اگر ایمپلنت پستان دارید همان طور که توصیه شده است می‌توانید و باید ماموگرام انجام دهید. اما شاید لازم باشد عکس‌های بیشتری بگیرید تا پزشک بتواند تا جای ممکن بافت پستان بیشتری را بررسی کند.

 

پزشک در ماموگرام به دنبال چیست؟

پزشکی که ماموگرام را می‌خواند به دنبال انواع مختلف تغییرات پستان نظیر نقاط سفید کوچک ناشی از انباشته شدن توده‌های کلسیم در بافت‌های بدن، توده‌ها یا تومورهایی که غده نامیده می شوند و نواحی شک برانگیز دیگری است که می‌تواند نشانه سرطان باشد.

 

تماس با شما پس از انجام ماموگرام

تماس با شما پس از غربالگری ماموگرام تقریباً رایج است و به این معنی نیست که سرطان دارید. اکثراً به این معناست که ایکس ری‌ها و اولتراسوند‌های بیشتری نیاز است تا ناحیه ا‌ی مورد بررسی دقیق‌تر قرار گیرد.

 

آیا یک ماموگرام می‌تواند سرطان پستانی را تشخیص ندهد؟

ماموگرام‌ها در حال حاضر بهترین آزمایشات غربالگری سرطان پستان هستند. اما ماموگرافی محدودیت‌هایی دارد.

 

درک نتایج ماموگرافی

پزشکان برای تفسیر و تشریح یافته‌ها و نتایج ماموگرام از یک سیستم استاندارد استفاده می‌کنند. این سیستم  گزارش تصویربرداری سینه و سیستم داده(BI-RADS)  نام دارد.

 

تراکم پستان و ماموگرام

تراکم پستان‌ها اهمیت دارد. تشخیص سرطان‌ در زنانی که بافت پستان متراکم دارند دشوارتر خواهد بود. بعلاوه تراکم بافت پستان‌ احتمال دارد در میزان خطر ابتلا به سرطان پستان نیز تأثیرگذار باشد.

 

ماموگرام پس از سرطان پستان

زنانی که سرطان پستان داشته‌اند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان پستان دیگر هستند. انجمن سرطان آمریکا توصیه دقیق یا دستورالعملی برای ماموگرام یا آزمایشات دیگر تصویربرداری پستان برای زنانی که تحت درمان سرطان پستان قرار داشته‌اند ندارد. اما اطلاعاتی در مورد این که این زنان لازم است چه کارهایی انجام دهند وجود دارد.