کاربر گرامی، وبسایت در حال بروزرسانی میباشد. با تشکر از شکیبایی شما

علائم و نشانه های سرطان پستان 

علائم و نشانه های سرطان پستان 

یکی از مهم ترین عوامل سلامت پستان، آگاهی از ظاهر طبیعی و معمول پستانها و علائم و نشانه های سرطان پستان است. آگاهی از ابتلاء به سرطان پستان در اوایل بیماری شانس بیش‌تری برای درمان موفق به شما می‌دهد. البته دانستن این که دنبال چه چیزی بگردید هرگز جایگزین ماموگرام‌های منظم و آزمایشات غربالگری تکمیلی نمی‌شود. با کمک آزمایشات غربالگری می توان سرطان پستان را در مراحل اولیه‌، پیش از ظهور علائم تشخیص داد.

 رایج‌ترین علامت سرطان پستان ایجاد توده یا غده جدید است. توده‌ی سفت بدون درد که لبه‌های غیرعادی دارد بیش‌تر احتمال دارد که سرطانی باشد.

 

نکته:توده سرطان های پستان می‌تواند دردناک، نرم یا گرد باشد.

 

به همین دلیل لازم است هر نوع توده، غده یا تغییرات جدید در پستان، توسط متخصص مراقبت بهداشتی که در تشخیص بیماری‌های پستان تخصص دارند چک شود. تورم تمام یا بخشی از یک پستان (حتی اگر هیچ توده واضحی احساس نشود) فرورفتگی یا تحریک پوست  (بعضی اوقات مانند پوست پرتقال به نظر می‌رسد) درد پستان یا نوک پستان، برگشت نوک پستان به داخل (کشیده شدن سینه به سمت داخل)، قرمزی، پوسته پوسته شدن، یا ضخیم شدن نوک پستان یا پوست پستان، ترشح نوک پستان (به جز شیر) از دیگر علائم و نشانه های سرطان پستان هستند.گاهی سرطان پستان، حتی پیش از این که تومور اصلی در پستان به قدری بزرگ باشد که احساس شود، به غدد لنفی زیر بغل یا اطراف استخوان ترقوه منتشر شده، باعث ایجاد توده‌ یا التهاب در آن نواحی می گردد. لذا غدد لنفی ملتهب باید توسط پزشک متخصص چک شود.

 

علائم و نشانه های سرطان پستان 

با وجود این که هر یک از علائم مذکور می‌تواند ناشی از عوامل دیگری به غیر سرطان پستان باشد، در صورت مشاهده هریک باید به پزشک متخصص مراجعه و گزارش شود تا علت آن پیدا شود. از آنجایی که نمی توان کلیه موارد سرطان های پستان را با کمک ماموگرام‌ها تشخیص داد، لازم است هر فرد به تغییرات در پستان خود توجه نموده و علائم و نشانه‌های سرطان پستان را بداند.