کاربر گرامی، وبسایت در حال بروزرسانی میباشد. با تشکر از شکیبایی شما

تشخیص سرطان پستان حین بارداری

تشخیص سرطان پستان حین بارداری
سرطان پستان حین بارداری نادر است. اما اگر توده‌ای احساس کردید یا متوجه هر گونه تغییراتی در پستان‌هایتان شدید که نگرانتان کرد به سرعت به پزشک یا پرستارتان اطلاع دهید. انواع مختلفی از آزمایشات وجود دارد که یک زن باردار در صورتی که مشکوک به سرطان پستان است می تواند انجام دهد. برای درمان سرطان پستان حین بارداری هم روشهایی وجود دارد.
به سرطان پستان تشخیص داده شده حین بارداری سرطان پستان مربوط به دوران بارداری (PABC) اطلاق می‌شود.

 

سرطان پستان حین بارداری چقدر شایع است؟
سرطان پستان به نسبت ۱ در هر ۳۰۰۰ زن باردار مشاهده می‌شود، با این وجود شایع‌ترین نوع سرطان حین بارداری است.
تشخیص سرطان پستان حین باردار می تواند دشوار‌تر است.

تغییرات هورمونی هنگام بارداری باعث می‌شود پستان‌ها تغییر کنند. این تغییرات می توانند منجر به بزرگ‌تر، سفت‌تر یا حساس‌تر پستانها شوند. لذا تشخیص توده ناشی از سرطان تا وقتی که به اندازه کافی بزرگ شود برای شما یا پزشکتان احتمالاً دشوارتر خواهد بود .

 

دیگر دلیل دشوار بودن تشخیص زود هنگام سرطان های پستان هنگام بارداری این است که زنان بسیاری غربالگری سرطان پستان با ماموگرام را به پس از بارداری موکول می کنند. بعلاوه از آنجایی که حاملگی و شیردهی می‌تواند بافت پستان را متراکم‌تر کند، تشخیص سرطان در مراحل اولیه در ماموگرام دشوارتر است.

همین موانع موجب می شود سرطان پستان در زنان باردار نسبت به زنان غیر باردار معمولاً در مراحل پیشرفته تر بیماری تشخیص داده شود. لذا احتمال بیش‌تری دارد که به غدد لنفی نیز سرایت کرده باشد.

دنبال چه چیزی بگردیم؟
اگر توده‌ای پیدا کردید یا متوجه هر گونه تغییری در پستان‌هایتان شدید که موجب نگرانی شما می گردد، آن‌ها را نادیده نگیرید. فوراً آن را به پزشک یا پرستارتان درمیان بگذارید. اگر پزشک مایل نیست آنرا با ماموگرام چک کنید، درباره سایر انواع آزمایشات تصویربرداری مانند سونوگرافی یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی(MRI) با او مشورت کنید. ممکن است نیاز به مشورت با پزشک دیگری داشته باشید. هر گونه تغییر مشکوک در پستان، پیش از تصور اینکه به دلیل بارداری طبیعی هستند، می بایست بررسی شده، و در صورت نیاز از آنها نمونه‌برداری شود.

 

آیا ماموگرام‌ها و سایر آزمایشات تصویربرداری حین بارداری بی‌ضرر هستند؟
نگرانی اصلی در رابطه‌ با هر آزمایش تصویربرداری هنگام بارداری این است که آیا جنین در حال رشد را در معرض تشعشعات مضرقرار می‌دهد یا خیر.
ماموگرام‌ها قادر به تشخیص اغلب سرطان‌های پستانی‌ که با باردار شدن یک زن آغاز می‌شوند هستند، و عقیده کلی بر این است که انجام آن هنگام بارداری بی‌ضرر است. میزان تشعشعاتی که برای ماموگرام لازم است کم است. بعلاوه تمرکز تشعشعات بر روی پستان‌ها است، تا جاییکه اغلب این تشعشعات به سایر قسمت‌های بدن نمی رسد. برای محافظت بیش‌تر نیز حفاظی سربی روی ناحیه پایینی شکم گذاشته می‌شود تا مانع برخورد تشعشعات به رحم شود. با این حال دانشمندان کماکان نمی‌توانند از عدم تأثیر کمترین دزهای تشعشعات بر نوزاد به دنیا نیامده اطمینان حاصل کنند.

 

معاینات سونوگرافی پستان از تشعشعات استفاده نمی‌کند لذا به نظر می آید حین بارداری بی ضرر باشد. انجام این آزمایش معمولاً بسیار ساده است، لذا اغلب اولین آزمایشی است که برای بررسی هرگونه تغییری در پستان (نظیر توده) انجام می گیرد.
اسکن MRI از تشعشعات استفاده نمی‌کند، لذا به نظر می آید حین بارداری بی‌خطر باشد. اما ماده‌ی کنتراست (رنگی) که در MRI استفاده می‌شود می‌تواند از جفت، عضوی که مادر را به جنین متصل می‌کند، عبور کند. این رنگ در حیوانات آزمایشگاه موجب ناهنجاری‌های جنینی می‌شود. لذا پزشکان بسیاری MRI با کنتراست رنگی را حین بارداری توصیه نمی‌کنند. MRI بدون کنتراست می‌تواند در صورت نیاز مورد استفاده قرار گیرد.

 

سایر آزمایشات از جمله اسکن پت (PET)، اسکن‌های استخوانی و اسکن‌های توموگرافی کامپیوتری (CT) به احتمال بیشتر جنین را در معرض تشعشعات قرار می‌دهند.