کاربر گرامی، وبسایت در حال بروزرسانی میباشد. با تشکر از شکیبایی شما

اسکن‌های MRI پستان

اسکن‌های MRI پستان

MRI پستان (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی) از امواج رادیویی و آهن رباهای قوی برای ایجاد تصاویر دقیقی از داخل بافت پستان استفاده می کند.

 

MRI پستان چه مواقعی انجام می‌شود؟

MRI پستان معمولاً در زنان با تشخیص سرطان پستان، به منظور اندازه‌گیری سایز سرطان، جستجوی سایر تومورها در بافت همان پستان، و پستان دیگر استفاده می‌گردد.

از طرفی در مورد گروهی از زنان پرخطر نیز غربالگیری MRI به همراه ماموگرام سالانه توصیه می‌گردد. MRI به تنهایی برای غربالگری پیشنهاد نمی‌شود زیرا قادر نیست برخی موارد سرطان‌ را که با ماموگرام قابل تشخیص هستند، تشخیص دهد.

 

با وجود این که MRI قادر است برخی موارد سرطان‌ را که در ماموگرام دیده نمی‌شود مشخص کند، اما این احتمال هم به شدت وجود دارد که منجر به شناسایی چیزی شود که بعداً مشخص شود سرطان نیست (که به آن جواب مثبت غلط می‌گویند). یافته‌های مثبت اشتباه باید جهت اطمینان از نبود سرطان مورد بررسی دقیق قرار گیرند، که می تواند به معنی آزمایشات و یا نمونه‌برداری‌های بیش‌تر است. MRI از آنجایی به عنوان آزمایش غربالگری برای زنانی که در معرض خطر معمول ابتلا به سرطان پستان هستند توصیه نمی‌شود، که می تواند به نمونه‌برداری و سایر تست‌های غیر ضروری برای جمعت زیادی از زنان این گروه بیانجامد، که عملاً به آن نیازی ندارند.

 

آن چه لازم است درباره انجام MRI پستان بدانید

همان طور که ماموگرام با استفاده از دستگاه‌های ایکس ری مخصوصی که برای پستان‌ها طراحی شده‌اند انجام می‌شود،MRI  پستان نیز به تجهیزات خاصی نیاز دارد. دستگاه  MRI ویژه پستان MRI با کویل های اختصاصی پستان نامیده می‌شود. تمام بیمارستان‌ها و مراکز تصویربرداری دارای تجهیزات MRI اختصاصی پستان نیستند. اگر لازم است غربالگری MRI در مورد شما انجام گیرد، لازم است این تست را در مرکزی انجام دهید که مجهز به تجهیزات اختصاصی این تست بوده، و قادر به انجام نمونه برداری پستان بااستفاده از MRI باشد (یا با مراکزی که چنین امکاناتی دارند در ارتباط باشد)

MRI به جای تشعشعات، از آهن رباهای قوی برای ایجاد تصاویر بسیار دقیق از سطح مقطع بدن استفاده می‌کند. اسکن MRI از زوایای متعددی تصویر برداری می کند، درست مثل اینکه فردی به ناحیه ای از بدن شما از رو به رو، پهلو، یا بالای سرتان نگاه کند. MRI تصاویری از بخشی از بافت‌های نرم بدن می‌سازد که بعضی اوقات دیدنشان با آزمایشات تصویر برداری دیگر دشوار است.

 

نکاتی برای آمادگی انجام این آزمایش

پیش از انجام MRI با شرکت بیمه خود هماهنگ کنید. هزینه MRI پستان بالاست و شاید پیش از انجام آن به تأییدیه شرکت بیمه‌ نیاز باشد. اغلب شرکتهای بیمه خصوصی هزینه غربالگری ماموگرام و MRI را تنها در مورد زنان پرخطر متعهد می شوند. در چنین مواردی شاید مراجعه به کلینیکهای ویژه افراد پر خطر، که در آن کارمندان تجربه کافی در زمینه اخذ تأییدیه MRI پستان دارند، کمک کننده باشد.

 

دستورالعمل‌ها را دقیق و کامل دنبال کنید:

معمولاً پیش از MRI نیازی به رژیم غذایی یا آمادگی خاص ندارید، با این وجود هر دستورالعملی که به شما داده شده است را اجرا کنید.

اگر با مکان‌های سربسته مشکل دارید:

در صورتیکه قرار گرفتن در یک محیط سرپوشیده برای شما مشکل است مبتلاء به ترس از فضای تنگ ومحصور(claustrophobia) بوده،  شاید لازم باشد دارویی استفاده کنید که به شما در حفظ آرامش هنگامی که درون اسکنر هستید کمک کند. صحبت با تکنسین یا مشاور بیمار، یا بازدید از دستگاه MRI پیش از آزمایش نیز می‌تواند مفید باشد. شما در اتاق معاینه تنها خواهید بود اما قادرید با تکنسینی که در حال مشاهده، و شنود کلیه اتفاقات است، صحبت کنید. گاهی شاید بتوانید این آزمایش را با دستگاه MRI رو بازی که فضای بیش‌تری برای حرکت بدنتان دارد انجام دهید.

اشیای فلزی را درآورید:

پیش از این آزمایش از شما خواسته می‌شود تا لباس‌هایتان را درآورید و روپوش مخصوص یا لباس‌های دیگر بدون زیپ یا فلز بپوشید. مطمئن شوید که هر گونه شی فلزی را که می‌توانید از کلیپس مو، جواهر، وسیله‌ی دندانپزشکی، تا زیورآلات موجود درسوراخ‌های اعضای بدن خود را در آورید.

اگر در بدنتان فلز دارید:

پیش از اسکن تکنسین از شما خواهد پرسید که در بدنتان فلز دارید یا خیر. برخی اشیاء فلزی مشکلی ایجاد نمی‌کنند اما برخی می‌توانند مشکل ساز شوند.

 

درصورتیکه هر یک از این نوع ایمپلنت‌های پزشکی دارید حتی نباید وارد منطقه‌ی اسکن MRIشوید مگر این که رادیولو‌ژیست یا تکنسین به شما بگوید این عمل اشکالی ندارد:

1-دستگاه شوک کاشته شده یا ضربان ساز

2-گیر‌ه‌های مورد استفاده در آنوریسم مغز

3-حلزون گوش کاشته‌شده

4-فنرهای فلزی درون رگ‌های خونی

5-پیش فرضی از چگونگی MRI پستان برای خانمها

 

انجام MRI پستان چگونه است؟

اسکن‌های MRI (تصویر برداری رزونانس مغناطیسی) معمولاً به صورت سرپایی در بیمارستان یا کلینیک صورت می‌گیرد. شما به شکم بر روی میزی باریک و تخت دراز می‌کشید. پستان‌های شما درون منفذی در میز معلق خواهند شد تا اسکن بدون فشرده شدن آن‌ها انجام شود. احتمال دارد تکنسین برای راحتی و ممانعت از تکان خوردن شما از بالش‌هایی استفاده کند. میزی که شما روی آن دراز کشیده اید در مرحله بعد داخل کپسولی بلند و نازک فرستاده خواهد شد.

 

MRI هیچ دردی ندارد، فقط باید درون کپسولی نازک بی‌حرکت دراز بکشید. شاید از شما خواسته شود در لحظاتی از این تست نفس خود راحبس کنید یا بی‌حرکت بمانید. دستگاه شاید حین روشن و خاموش شدن آهن ربا صداهای بلندی شبیه به صدای ماشین لباس شویی ایجاد کند. برخی مراکز برای کمک به اینکه این صداها کمتر شما را آزار دهند صداگیر یا هدفونی در اختیارتان قرار می‌دهند که از آن حین آزمایش آهنگ پخش می‌شود.

 

اسکن‌های MRI پستان

مفیدترین آزمایشات MRI برای تصویربرداری از ماده کنتراستی استفاده می‌کنند که قبل یا حین آزمایش از طریق رگ بازو به فرد تزریق می‌شود. این کار به واضح نشان دادن جزئیات بافت پستان کمک می‌کند. ماده کنتراستی که برای بررسی MRI استفاده می‌شود گادولینیوم (gadolinium) نام دارد. (همان رنگ مورد استفاده در سی تی اسکن نیست.) اگر به ماده خاصی حساسیت دارید یا سابقه بروز مشکل در اثر استفاده از هر نوع کنتراست یا رنگ استفاده شده در آزمایشات تصویربرداری داشته‌اید به تکنسین‌ها اطلاع دهید.

 

ضروری است حین عکس‌برداری، که هر بار تنها چند دقیقه طول می‌کشد، به هیچ وجه تکان نخورید. اگر می‌خواهید تکان بخورید یا نیاز به زمانی برای استراحت دارید به تکنسین اطلاع دهید.

MRI پستان معمولاً می تواند بین ۴۵ تا ۶۰ دقیقه به طول بیانجامد. پس از آزمایش شاید از شما خواسته شود مدتی برای بررسی تصاویر منتظر بمانید تا بررسی شود آیا به تصویر برداری بیشتری نیاز دارید یا خیر.