کاربر گرامی، وبسایت در حال بروزرسانی میباشد. با تشکر از شکیبایی شما

آزمایشات جدیدتر و تجربی تصویر برداری پستان

انواع آزمایشات  جدیدتری برای تصویربرداری پستان در حال پیشرفت است. بعضی از آن‌ها در حال استفاده شدن در شرایط خاصی هستند در حالی که بقیه هنوز در فاز تحقیق قرار دارند. مشخص شدن این که آن‌ها به خوبی آزمایشاتی که امروزه استفاده می‌شوند هستند یا نسبت به آن‌ها برتری دارند زمان بر است.

 

 

نوع دیگری از ماموگرام شناخته شده است که توموسنتزیس (tomosynthesis) یا ماموگرافی سه بعدی نامیده می شود. برای این آزمایش دستگاهی ایکس ری‌های متعددی با دز کم را هنگامی که بر روی پستان حرکت می‌کند می‌گیرد. سپس یک کامپیوتر عکس‌ها را کنار هم به صورت تصویری سه بعدی قرار می‌دهد.

 

 

در آزمایشات تصویربرداری نوری، پس از عبور نور از بافت پستان میزان انعکاس یا نوری که از درون بافت عبور کرده را اندازه‌گیری می‌کنند. در این روش از تشعشعات استفاده نشده، و به فشرده‌ ساختن پستان نیازی نیست. مطالعات حاضر در صدد بررسی کارآیی تست های ترکیبی تصویربرداری نوری به همراه سایر آزمایشات نظیر MRI، سونوگرافی یا ماموگرافی سه بعدی  در تشخیصی سرطان پستان است.

 

 

تصویربرداری مولکولی پستان (MBI) تصویربرداری پزشکی هسته‌ای نوین پستان است. در این روش پس از تزریق وریدی یک ماده شیمیایی رادیواکتیو با استفاده از یک دوربین مخصوصی آن ترکیب را درون بافت پستان مشاهده می کنند. این آزمایش بیشتر برای پیگیری مشکلات پستان (نظیر توده یا ماموگرام غیرطبیعی) مورد مطالعه قرار گرفته است. علاوه بر آن در تست های غربالگری تشخیصی سرطان پستان هم به عنوان یک تست مکمل همراه با ماموگرافی برای افرادی که بافت پستان متراکم دارند نیز مورد مطالعه قرار گرفته است. از آنجایی که در طی این آزمایش تمام بدن در معرض تشعشعات قرار می گیرد بعید است بتوان آنرا در غربالگریهای سالانه مورد استفاده قرار داد.

 

 

ماموگرافی انتشار پوزیترون (PEM) آزمایش نوین تصویربرداری پستان است. در این روش نوعی قند متصل به ذره رادیواکتیو پس از تزریق درون خون برای ردیابی سلول‌های سرطانی مورد استفاده قرار می گیرد. اسکنر PEM را اداره کل غذا و دارو (FDA) تأیید نموده است. اسکن PEM با عملکرد مشابه اسکن PET احتمالاً قادر است خوشه های کوچک سلواهای سرطانی را در بافت پستان شناسایی کند. در حال حاضر این روش در مورد زنان مبتلا به سرطان یا مشکلات دیگر پستان، جهت تمایز و تشخیص توده‌های سرطانی مورد مطالعه قرار گرفته‌ است. این تست نیز نظیر MBI تمام بدن را در معرض تشعشعات قرار می‌دهد بنابراین بعید است بتوان آنرا بعنوان آزمایش غربالگری سالانه سرطان پستان مورد استفاده قرار داد.

 

 

تصویربرداری مقاومت ظاهری الکتریکی (EIT رسانایی الکتریکی بافت پستان را اندازه گیری می کند. این تصویربرداری بر مبنی ایده تفاوت هدایت الکتریکی سلول‌های سرطانی پستان نسبت به سلول‌های طبیعی طراحی شده است. در طی این آزمایش جریان الکتریکی بسیار ضعیفی که از بافت پستان عبور داده شده از روی پوست پستان مجدداً دریافت می گردد. این عمل از طریق استفاده از الکترودهای کوچکی که به پوست چسبیده است صورت می‌گیرد. در EIT از تشعشعات استفاده نشده، نیازی به فشرده شدن بافت پستان‌ها نیست. این آزمایش برای کمک به شناسایی بهتر تومورهای مشاهده شده در ماموگرام از طرف FDA تأیید شده است. اما در حال حاضر مطالعات کلینیکی کافی در تأیید ارزش تشخیصی آن بعنوان آزمایش غربالگری سرطان پستان صورت نگرفته است.