چرا واکسن کرونا باید در منفی ۷۰ درجه سانتی گراد نگهداری شود؟

برای پی بردن به پاسخ این سوال، باید بدانیم این واکسن چگونه ساخته شده است.

واکسن کرونای شرکت فایزر در واقع یک واکسن براساس ام آر ان‌ای (mRNA) است. دانشمندان این غول داروسازی با استفاده از اطلاعات ژنتیکی ویروس کووید ۱۹ اقدام به ساخت این ام آر ان‌ای کرده اند. برای آنکه ام آر ان‌ای بتواند به سلامت در بدن حرکت کند و به سلول هدف برسد، دانشمندان مجبورند آن را در داخل یک حامل قرار دهند.

این حامل‌های امن از ذرات نانو لیپید ساخته شده اند و می‌توانند ام آر ان‌ای را به راحتی به سلول‌های هدف برسانند. این نانو لیپید‌ها برای بدن بی ضرر هستند، اما به دما بسیار حساسند و باید در درجه حرارت پایین (۷۰-) نگهداری شوند. در واقع این نانو لیپید تعیین کننده درجه حرارتی است که باید واکسن در آن نگهداری شود و از آنجا که نانو لیپید شرکت فایزر از نوع خاصی است که نیاز به درجه حرارت بسیار پایین دارد، باید آن را به اندازه درجه حرارت قطب جنوب سرد نگه داشت.

واکسن شرکت فایزر برای حمل و نقل و نیز جلوگیری از فساد باید در این درجه نگهداری شود. محققان می‌گویند درجه حرارت منفی ۷۰ درجه سانتی گراد می‌تواند این واکسن را برای ۶ ماه قابل استفاده نگه دارد. با این حال، این واکسن را برای مصرف در مراکز بهداشتی و تزریق می‌توان به مدت ۵ روز در دمای یخچال نگه داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب