پرتودرمانی کوتاه‌مدت در دوره گسترش کروناویروس

پژوهشگران “دانشگاه لیدز” در پروژه جدیدی پیشنهاد دادند که بیماران مبتلا به سرطان روده طی دوره گسترش کروناویروس، مورد پرتودرمانی کوتاه‌مدت قرار بگیرند.

به نقل از وب‌سایت رسمی دانشگاه لیدز انگلستان، گروهی از متخصصان سرطان طی پروژه جدیدی، یک دوره یک هفته‌ای پرتودرمانی را برای درمان بیماران مبتلا به سرطان روده در دوره گسترش کووید- ۱۹ پیشنهاد داده‌اند.

این دوره کوتاه درمان، پرتوهای بیشتری را نسبت به دوره پنج هفته‌ای پرتودمانی که با شیمی‌درمانی نیز همراه است، شامل می‌شود.

این روش که بر اساس جدیدترین شواهد پژوهشی ارائه شده، بهترین فرصت را برای درمان بیماری، کاهش عوارض جانبی درمان و خطرات ابتلا به کووید- ۱۹ فراهم می‌کند.

افرادی که از سرطان روده رنج می‌برند، بیشتر در معرض ابتلا به پیامدهای شدید کووید- ۱۹ قرار دارند، زیرا سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف می‌شود. پرتودرمانی در زمان کوتاه‌تر، نیاز به شیمی‌درمانی را برطرف می‌کند و نیاز به مراجعه به بیمارستان را نیز کاهش می‌دهد؛ بدین ترتیب در زمان بیماران صرفه‌جویی می‌شود.

“دیوید سباگ مونتفیور” (David Sebag- Montefiore)، استاد سرطان‌شناسی “دانشگاه لیدز” (University of Leeds) گفت: گسترش کووید- ۱۹، یک شرایط اضطراری در جهان به شمار می‌رود و ما باید به سرعت، راه‌حل‌هایی را برای کمک به بیماران شناسایی کنیم. این روند اگر سال‌ها هم زمان نبرد، به ماه‌ها زمان نیاز دارد.

این پژوهش در مجله “Radiotherapy and Oncology” به چاپ رسید./ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب