شیرین بیان سرطان کبد و زخم معده را شکست می دهد

 

شیرین بیان گیاه بومی مناطق مدیترانه است و در ایران در اکثر نقاط کشور می­روید. شیرین بیان گیاهی است چندساله و دارای ساقهای به طول یک متر که در نواحی معتدل تا ارتفاع دو متر میرسد. برگهای آن مرکب از تعدادی برگچه های سبزرنگ است.

گلهای شیرین بیان به رنگ بنفش، سفید و زرد بوده، میوه آن مانند نیام و محتوی 5 تا 6 دانه است. ریشه شیرین بیان به طور خیلی عمیق در زمین فرو می رود. پوست ریشه قهوه ای سیر و سیاه است. مغز ریشه زرد رنگ بوده و طعم آن بسته به انواع مختلف تغییر میکند به طوریکه شیرین بیان اسپانیا طعم ملایم دارد در حالیکه شیرین بیان یونان دارای طعم تلخ است.

ریشه شیرین بیان از هزاران سال قبل در ایران و مصر و یونان برای درمان بیماری ها استفاده می­شده است. در طب سنتی چین، شیرین بیان یکی از داروهایی است که برای درمان بسیاری از بیماری ها از آن استفاده می شود. در قرن هشتم میلادی این گیاه از چین به ژاپن آورده شده و هنوز نمونه­های اولیه آن در موزه سلطنتی ژاپن وجود دارد.

ترکیبات شیمیایی

مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی جهاددانشگاهی واحد همدان گفت: ریشه شیرین بیان دارای گلوکز، ‌ساکاروز، آسپاراژین، مواد آلبومیدی، ‌رزین و کمی اسانس است.

“رامین امیری”  افزود: مهم ترین ماده مؤثره ریشه شیرین بیان را اسید گلیسیریزیک تشکیل می دهد. این ماده 50 مرتبه از شکر شیرین تر و مقدار آن متفاوت است.

خواص داروئی

وی خاطرنشان کرد: شیرین بیان از نظر طب قدیم ایران گیاهی با طبع معتدل است و آن را به صورت قطعات کوچک به قطر نیم و طول یک و نیم سانتیمتر به فروش می رسانند.

امیری ادامه داد: مهمترین خاصیت شرین بیان درمان زخم معده و سرطان معده است که برای این منظور شربت باید شیرین بیان را تهیه کرده و هر روز به مقدر یک قاشق غذاخوری قبل از غذا به بیمار داد و اگر این کار تا چهار ماه تکرار شود، شخص معالجه خواهد شد.

امیری اظهار کرد: در یک بررسی علمی بر روی انسان مشخص شد که شیرین بیان با عملکردی قاطع زخم معده را درمان می کند و در حال حاضر در بازار آسپرین هایی وجود دارند که پوشش شیرین بیان دارند و همین موضوع از زیانباری آسپرین در بروز و پیشرفت زخم دستگاه گوارش کم می کند و بیمارانی که تحمل خوردن آسپرین را به علت زخم دستگاه گوارش ندارند، می توانند از این نوع آسپرین استفاده کنند.

مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی جهاددانشگاهی همدان اعلام کرد: در طب مدرن از شیرین­بیان برای درمان التهاب بدن و دردهای مفاصل استفاده می شود و از این نظر بررسی های علمی زیادی چه بر روی حیوانات آزمایشگاهی و چه بر روی انسان انجام گرفته است. ماده مخصوص  Glycyrrhizin موجود در شیرین بیان برای افرادی که به صدمه ستون فقرات دچار می شوند، استفاده شده و نتایج چشمگیری به وجود آورده است. همین ماده شیمیایی موجود در شیرین­بیان قادر است ناهنجاری های ریوی را که در اثر تصادف به وجود می آید درمان کند و ثابت شده که در حقیقت بهترین و مؤثرترین دارو برای  درمان التهاب بدن است.

خواص ضد سرطانی

امیری تصریح کرد: شیرین بیان در سلامتی کبد نقش مهمی دارد و این موضوعی است که چینی ها از هزاران سال قبل به آن معتقد بودند. در طب جدید دانشمندان موفق شده اند از عصاره ریشه شیرین بیان سرطان کبد را درمان کنند و سبب تقویت سیستم ایمنی بدن شوند تا خود در مبارزه با این بیماری عمل کند.

وی اضافه کرد: عده ای از پژوهشگران باور دارند که شیرین بیان می تواند سبب سلامت قلب و عروق شود، چراکه در پایین آوردن کلسترول و تری گلیسیرید بالای خون نقش دارد. شیرین­بیان چربی بافت های بدن را به سوخت و ساز می رساند و از انباشته شدن چربی در بدن جلوگیری می کند. خاصیت جالب دیگر شیرین بیان جلوگیری از ورود بیش از حد آب به داخل بافت ها و سلول های بدن است.

امیری گفت: شیرین بیان در کنترل نمک بدن نیز نقش دارد و در نتیجه از بروز فشار خون و افزایش وزن پیشگیری می­کند.

وی اضافه کرد: شیرین بیان داروی مؤثری برای عوارض دوره یائسگی زنان نیز به شمار می رود و از گرگرفتن و به وجود آمدن عارضه افسردگی جلوگیری می کند و سبب تقویت حافظه شده از بروز عارضه فراموشی نیز پیشگیری می کند. نوعی فیتواستروژن موجود در این گیاه می تواند در تنظیم استروژن طبیعی بدن نقش داشته باشد وکمبود این هورمون را جبران کند.

امیری گفت: ریشه شیرین بیان حاوی مقدار قابل توجهی فلاوونوئید، روغن های ضروری، Sterols و Coumarins است و به صورت چای، قطره، کپسول و تنقلات می­توان از آن استفاده کرد. چای شیرین بیان در درمان عارضه  خستگی شدید و سردرد میگرن مؤثر است.

طرز استفاده

 وی درباره دم کرده شیرین بیان نیز اظهار کرد: مقدر 50گرم ریشه بدون پوست شیرین بیان را آسیاب کرده یا بکوبید و در یک لیتر آب جوش بریزید و بگذارید مدت 10 دقیقه دم بکشد.

مضرات

امیری هشدار داد: استفاده زیاد از شیرین­بیان برای طحال مضر است و اگر می­خواهید از شیرین­بیان برای برطرف کردن بیماری و برای مدت طولانی استفاده کنید، بهتر است آنرا با کتیرا بخورید .

ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب