۸ اصطلاحی که مبتلایان به سرطان باید با آن آشنا باشند

اگر به تازگی متوجه شدید که مبتلا به سرطان هستید لازم است با این ۸ اصطلاح آشنا شوید تا آگاهی بهتری نسبت به روند درمان داشته باشید.
تشخیص سرطان یا انتظار برای اعلام نتیجه از طرف دکتر تجربه‌ی عجیب و پیچیده‌ای است. سرطان زبان مشخصی برای خود دارد و اگر به تازگی با آن سر و کار دارید بهتر این زبان و اصطلاحات سرطان را بشناسید. دانستن موارد ابتدایی کمک می‌کند که متوجه شوید روند درمان به چه شکلی است و استرس عدم کنترل شرایط را نداشته باشید.

آنکولوژی یا سرطان شناسی: انکولوژی شاخه‌ای از پزشکی است که با پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان سر و کار دارد. پزشکان متخصص در درمان سرطان را آنکولوژیست می‌نامند.

تومور: تومور یک بافت غیر طبیعی ناشی از رشد غیر معمول در سلول‌ها است. با این حال تمام تومورها سرطانی نیستند. تومورهای غیر سرطانی با نام Benign یا خوش‌خیم شناخته می‌شوند. در مقابل تومورهای سرطانی را بدخیم می‌نامند. تومورهای خوش‌خیم بر خلاف تومورهای بدخیم به بافت‌های اطراف یا قسمت‌های دیگر بدن حمله نمی‌کنند.

بیوپسی: بیوپسی یا بافت‌برداری که با نام‌های نمونه‌برداری و تکه‌برداری هم شناخته می‌شود روندی در تشخیص سرطان است. در این آزمایش پزشک بخشی از بافت مشکوک به سرطان را به عنوان نمونه برداشته و زیر میکروسکوپ بررسی می‌کند. این روش کمک می‌کند تا مشخص شود که فرد مبتلا به سرطان است یا نه. اگر فرد مبتلا به سرطان باشد به کمک بیوپسی می‌توان نوع سرطان را تشخیص داد. این کار به پزشک کمک می‌کند تا تصمیم بگیرد بهترین راه درمان چیست.

پزشکان در روش بیوپسی معمولا از سوزن برای خارج کردن نمونه‌ای از بافت سرطانی استفاده می‌کنند. با این حال گاهی فرایند نمونه‌گیری از طریق جراحی انجام می‌شود.
مرحله(استیج): پزشکان از یک سیستم مرحله‌ای برای توضیح وضعیت سرطان و میزان گسترش آن در بدن استفاده می‌کنند. این سیستم برای سرطان‌های مختلف متفاوت است. تقسیم وضعیت سرطان به مراحل مختلف به پزشکان کمک می‌کند تا درمان صحیح را برای هر بیمار پیش بگیرند. علاه بر این کمک می‌کند تا زبان مشترکی برای صحبت در مورد وضعیت یک بیمار بین پزشکان به وجود بیاید و بر اساس آن بتوانند برای پیدا کردن بهترین راه درمان با یکدیگر همکاری کنند.

متاستاز: متاستاز وضعیتی است که در آن سرطان در بخش‌های مختلف دیگر بدن هم پخش می‌شود.

شیمی‌درمانی: پزشک ممکن است از داروهایی برای حمله به سلول‌های سرطانی بدن استفاده کنند. روش‌های مختلفی برای شیمی‌درمانی وجود دارد که به شکل‌های متفاوت در از بین بردن سلول‌های سرطانی کمک می‌کنند. تیم‌های درمانی بسیاری از اوقات داروهای درمان سرطان را به شکل درون وریدی IV استفاده می‌کنند اما ممکن است این داروها به شکل خوراکی هم استفاده شوند. معمولا در این روش دارو از طریق خون در بخش‌های مختلف بدن منتشر می‌شود.

ایمونوتراپی: ایمونوتراپی که با نام ایمنی درمانی هم شناخته می‌شود یکی از روش‌های درمان سرطان است که در آن از سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با سرطان استفاده می‌شود. مثل شیمی‌درمانی ایمونوتراپی یا ایمنی درمانی هم به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. این روش‌ها بر اساس شدت و پیشرفت سرطان متفاوت است.

پرتودرمانی: پرتودرمانی یا رادیوتراپی یکی دیگر از روش‌هایی است که پزشکان برای مقابله با سرطان استفاده می‌کنند. در پرتودرمانی به کمک اشعه‌هایی با انرژی بالا برای از بین بردن یا کوچک کردن بافت‌های سرطانی استفاده می‌شود. پرتو درمانی به دو شکل داخلی و خارجی انجام می‌شود. در پرتودرمانی داخلی منبع پرتو درون بدن و در پرتو درمانی خارجی منبع پرتو خارج از بدن قرار دارد.

علاوه بر این‌ها اصطلاحات و روش‌های درمانی دیگری هم وجود دارد که ممکن است در طول درمان با آن‌ها آشنا شوید. آگاهی نسبت به روند درمان و بیماری کمک می‌کند تا حس بهتری نسبت به روند درمانی خود داشته باشید.

بنیاد ملی نیکوکاری کنترل سرطان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب