امگا 3؛ درمانی طبیعی برای آسیب‌های شیمیایی

 

محققان ایرانی از دانشگاه علوم پزشکی کرمان اثر درمانی امگا 3 را بر آسیب‌های ناشی از شیمی‌درمانی بررسی کردند.

نتایج یک تحقیق جدید، نشان می‌دهد که اسیدهای چرب امگا 3 در درمان بیماران سرطانی که تحت شیمی‌درمانی قرار دارند، مؤثر است. در این تحقیق مشخص شد که اسیدهای چرب امگا 3 می‌تواند در درمان و جلوگیری از موکوزیت دهانی در این بیماران استفاده شود.

 

موکوزیت دهانی یکی از عوارض جدی رادیوتراپی و شیمی‌درمانی است که با درد و تورم در دهان همراه است و منجر به ایجاد زخم‌های دردناک در دهان می‌شود. این بیماری یکی از عوارض جانبی داروهای شیمی‌درمانی در بیماران مبتلا به سرطان است. به‌طور خاص، موکوزیت در بیماران تحت شیمی‌درمانی با دوزهای بالا ایجاد می‌شود و 80 درصد موارد، در افراد مبتلا به سرطان سر و گردن شایع است. افراد مبتلا به موکوزیت علاوه بر درد شدید، خطر ابتلا به عفونت‌های موضعی و سیستمیک، اختلال عملکرد و خونریزی دهان را نیز تجربه می‌کنند که می‌تواند بر کیفیت زندگی افراد تأثیر بگذارد. در برخی موارد، این بیماری می‌تواند به عوارضی مانند سپتی سمی (عفونت خونی ویروسی توأم با خونریزی) منجر شود.

 

مطالعات قبلی نشان داده است که اسیدهای چرب امگا 3 را می‌توان به‌طور مؤثر در درمان زخم استفاده کرد. پیش‌ازاین آزمایشات حیوانی نشان داده‌اند که اسیدهای چرب امگا 3 مدت‌زمان بهبودی سوختگی پوست در هر دو نمونه بیماران سالم و دیابتی را بهبود می‌بخشد و تأثیر مثبتی بر بهبود زخم دهان در موش صحرایی دارد. علاوه بر این، آزمایشات بالینی نشان داده است که اسیدهای چرب امگا 3 برای کمک به بهبود زخم معده و دوازدهه در بیماران استفاده می‌شود.

 

نویسندگان این مقاله معتقدند، اسیدهای چرب باعث تولید “پروتئین التهابی سیتوکین” در ناحیه زخمی می‌شود، که می‌تواند به راحتی در بهبود زخم استفاده شود و در نتیجه التهاب سیستمیک در بدن کاهش می‌یابد و میزان ابتلا به سرطان و بیماری‌های قلبی نیز کمترمی شود.

 

این محققان برای ارزیابی نظریه خود، یک آزمایش تصادفی با استفاده از بیماران مبتلا به موکوزیت دهانی درجه 1 انجام دادند. این گروه تحقیقات خود را بر روی دو گروه متمرکز کردند؛ در گروه اول بیماران اسید چرب امگا 3 دریافت کردند و گروه دیگر دارونما گرفتند. در زمان آزمایش، بیماران تنها تحت مرحله اولیه شیمی‌درمانی قرار گرفتند و پرتودرمانی نشدند. پس از آن، بیماران به صورت هفتگی معاینه شدند. در نهایت مشخص شد افرادی که اسیدهای چرب امگا 3 دریافت کرده بودند، نسبت به گروه دیگر که دارونما مصرف داشتند، درد کمتری داشتند.

علاوه بر این، در افرادی که اسیدهای چرب امگا 3 دریافت می‌کردند، شدت موکوزیت دهانی در مقایسه با گروه دیگر به میزان قابل توجهی کمتر بود. همچنین افراد درمان شده با امگا 3 سریع‌تر بهبود یافتند. به‌طور متوسط، موکوزیت در گروه تحت درمان با امگا3،  5/5 روز طول کشید، درحالی‌که گروه کنترل بیش از 16 روز به زخم‌های دهانی مبتلا بودند. زخم‌های تحریک‌کننده از موکوزیت نیز در هر دو گروه نیز به‌طور قابل‌توجهی متفاوت بود.

 

نویسندگان این مطالعه دریافتند که اسید چرب امگا 3 به میزان قابل‌توجهی در بهبود زخم ناشی از موکوزیت دهان تأثیر می‌گذارد.

امگا 3 برای سلامتی فواید بسیاری دارد. یکی از مهم‌ترین منابع امگا 3 ماهی‌ها هستند، از دیگر منابع امگا ۳ می‌توان به گردو، فندق، بادام، بادام‌هندی، پسته و… اشاره کرد. کتان منبع عالی اسیدهای چرب است، به‌ویژه امگا 3.

 

ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب