افزایش خطر سرطان با مصرف چربی در حاملگی

 

نتایج تحقیقات پژوهشگران دانشگاه جورج تاون نشان می دهد که استفاده از رژیم غذائی سرشار از چربی در زنان باردار می تواند با ایجاد تغییرات ژنتیکی؛ خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش داده و این موضوع برای سه نسل تدوام خواهد داشت.

 

یافته های جدید محققان نشان می دهد داشتن رژیم غذائی سرشار از چربی ها در دوره بارداری می تواند منجر به افزایش خطر سرطان پستان شده و این موضوع قابل انتقال به نسل های بعدی است. در این مطالعات پژوهشگران با ارائه رژیم غذائی سرشار از چربی هایی مانند روغن ذرت به گروهی از موش های ماده، شاهد بروز تغییرات ژنتیکی در آن ها شدند که می تواند منجر به سرطان پستان شده و این تغییر ژنتیکی دستکم برای سه نسل تداوم خواهد داشت.

 

به نظر می رسد، شرایط محیطی و عواملی چون سبک زندگی و تغذیه در دوران بارداری نقش مهمی در افزایش خطر بروز سرطان پستان ایفا کرده و در مدل های مطالعه شده در حیوانات آزمایشگاهی، مشخص شد نوعی مکانیزم بیولوژیکی در بدن وجود دارد که منجر به افزایش این خطر می شود.

 

در همین رابطه پرفسور لینا هایلاکیوی کلارک (Leena Hilakivi-Clarke) متخصص غدد در دانشگاه جورج تاون که سرپرستی این تحقیقات را بر عهده دارد اعلام کرد: «به نظر می رسد، شرایط محیطی و عواملی چون سبک زندگی و تغذیه در دوران بارداری نقش مهمی در افزایش خطر بروز سرطان پستان ایفا کرده و در مدل های مطالعه شده در حیوانات آزمایشگاهی، مشخص شد نوعی مکانیزم بیولوژیکی در بدن وجود دارد که منجر به افزایش این خطر می شود.»

 

در این بررسی ها پژوهشگران موفق به شناسائی تعدادی تغییرات زنتیکی در نسل اول تا سوم موش هایی شدند که از رژیم غذائی پر چرب در دوران بارداری بهره برده و خطر ابتلا به سرطان پستان در آن ها بیشتر می شود. در این بیماران همچنین شاهد علائمی چون وجود مقاومت به درمان و کاهش سطح ایمنی بدن در برابر سرطان نیز هستیم.

 

در این مطالعات میزان چربی ارائه شده به موش هایی که تحت آزمایش قرار داشتند مشابه رژیم غذائی انسان بوده و مواردی که معمولا انسان در طول روز مصرف می کند در رژیم غذائی این موش ها گنجانده شد. در این مطالعات موش ها به دو گروه تقسیم شده و اگرچه هر دو گروه کالری مساوی دریافت می کردند اما رژیم غذائی آن ها متفاوت بوده و یکی از این گروه ها با رژیم سرشار از چربی تغذیه شدند که حدود 40 درصد انرژی دریافتی روزانه آن ها را شامل می شد. این میزان در موش های گروه دوم 18 درصد بوده و لازم به توضیح است که انسان ها به طور معمول 33 درصد از انرژی مورد نیاز خود را از چربی ها به دست می آورند.

 

پرفسور لینا هایلاکیوی کلارک در این رابطه اعلام کرد: «مطالعات انجام شده نشان می دهد که زنان باردار به نسبت سایر افراد میزان بیشتری غذا می خورند و این موضوع به ویژه در حد فاصل سه ماهه نخست و دوم بارداری قابل مشاهده است. در بین 1 میلیون و 700 هزار مورد ثبت شده ابتلا به سرطان پستان در سال 2012 نود درصد بیماران فاقد نشانه های شناخته شده عادی برای ابتلا به سرطان بوده و به این ترتیب می توان نتیجه گرفت که نوع تغذیه دوران بارداری می تواند عامل مهمی برای ابتلا به سرطان پستان بوده و رعایت رژیم غذائی سالم در این زمینه با اهمیت است.»

منبع:سلامت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب