ساخت رحم مصنوعی با قابلیت باروری پس از درمان سرطان

 

دانشمندان دانمارکی یک رحم مصنوعی ساخته اند که به باروری زنان پس از درمان های بیماری سرطان منجر می شود.

 

محققان موسسه Rigshospitalet در کپنهاگن، یکی از مراکز برتر باروری در اروپا، ادعا می کنند نخستین رحم مصنوعی را ساخته اند که به طور طبیعی مهندسی شده است. این رحم می تواند تخمک های نابالغ را پرورش دهد و به سلول های بارور تبدیل کند. آزمایش های اولیه این رحم روی حیوانات انجام شده است.

 

 در حال حاضر زنان باید قبل از شیمی درمانی یا اشعه درمان تخمک های خود را فریز کنند  که این امر روی کارآمدی سلول ها تاثیر می گذارد.

 

زنانی که به سرعت به درمان سرطان نیاز دارند، بعدا برای باروری نیاز به بافت های رحم دارند که حاوی هزاران تخمک نابالغ  در کیسه هایی حاوی مایع به نام فولیکول است. این فولیکول ها باید حفظ شوند  تا پس از شیمی درمانی دوباره به بدن پیوند زده شوند.

 

در همین راستا محققان دانمارکی روشی نوین برای اجتناب از این روند یافته اند که احتمالا به بهبود روشIVF نیز کمک می کند. زیرا تخمک های احتمالی بیشتری را می توان حفظ کرد که پس از پیونددوباره، به شیوه طبیعی رشد می کنند.

 

این محققان از یک فرایند شیمیایی استفاده کردند تا دی ان ای سلول های بافت رحم  و ویژگی های دیگری  حاوی دستورالعمل های  رشد نامحدود سلول های سرطانی را از بقیه بافت ها جدا کنند. درمرحله بعد آنها سلول تخمک های نابالغ را به رحم خالی پیوند زدند.

 

این محققان نشان دادند تخمک های نابالغ و بافت پوسته رحم دوباره یکپارچه می شوند و زنده می مانند. محققان این روند را برای یک موش زنده اجرا کردند.

 

سوزان پروس رهبر محققان گفت: این آزمایش نشان می دهد می توان استراتژی جدیدی در بخش حفظ باروری بدون خطر ظهور دوباره سلول های بدخیم در نظر گرفت.

 

به گفته پروس خطر بازگشت سرطان از پیوند دوباره بافت رحم نیز وجود دارد، البته احتمال بروز این امر بسیار اندک است.

 

مجله سرطان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب