۸۰ درصد عامل بیماری‌های مزمن سرطان ریشه درونی دارد

 

عضو اسبق هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بابیان اینکه ۸۰ درصد عامل بیماری‌های مزمن سرطان ریشه درونی دارد، گفت: برای کنترل بیماری‌های غیر واگیر مشارکت همه مردم یک ضرورت است.

عبدالرحیم حزینی در شانزدهمین همایش سلامت با موضوع ترویج سلامت عمومی و مبارزه با سرطان به میزبانی سالن شقایق‌های دانشگاه صنعتی شاهرود بابیان اینکه ۸۰ درصد عامل بیماری‌های مزمن ازجمله سرطان ریشه درونی دارد، ابراز داشت: در شرایطی که سرطان در دنیا کنترل‌شده است در ایران شاهد رشد فزاینده آن هستیم که باید با تغییر سبک زندگی به سمت سلامت‌محوری گام برداریم.

 

وی بابیان اینکه درمان قطعی برای رهایی از بیماری‌های مزمن وجود ندارد و تنها می‌شود آن را کنترل کرد، افزود: استفاده از نمک، چاقی، چربی و بی‌تحرکی سلامت ما را تهدید می‌کند اما باید اذعان داشت وزارت بهداشت به‌تنهایی نمی‌تواند این فاکتورها را در جامعه اعمال کند و نیازمند مشارکت مردمی است.

 

عامل ۴۰ درصد بیماری ها در تغذیه

عضو اسبق هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بابیان اینکه آلودگی هوا، دیابت، کلسترول، مصرف مواد مخدر، سیگار، خطرات شغلی و تحرک ناکافی ما را در معرض تهدید عوامل بیماری‌زا قرار می‌دهد، ابراز داشت: امروز بیماری‌های واگیردار ریشه‌کن شده و برای از بین رفتن بیماری‌های امروز عملاً کاری انجام نمی‌دهیم کنترل این فاکتورها دست خود ما است.

 

حزینی بابیان اینکه تکرار عادت بد ضد سلامتی است، تصریح کرد: ۴۰ درصد عوامل بیماری‌زا در تغذیه غلط ما وجود دارد و باید بدانیم افراط در هر چیزی عامل بیماری و تعادل سلامتی انسان را تضمین می‌کند.

وی بابیان اینکه درون‌گرا بودن یکی از عوامل بیماری‌های سرطان است، افزود: شاد زیستن خوب اما سلامت زیستن آن را تکمیل می‌کند، اگر بخواهیم می‌توان سلامتی را ترویج کرد که این امر نیازمند مشارکت آموزش‌وپرورش برای ارتقا سواد سلامت در جامعه است.

 

تغییر شیوه زندگی یک ضرورت

فوق تخصص سرطان‌شناسی بابیان اینکه انسان معنوی کمتر دچار بیماری می‌شود، ابراز داشت: اکثر افراد مبتلابه سرطان از به‌هم‌ریختگی درونی رنج می‌برند لذا با مشاوره و درک معنوی می‌کوشیم تا سواد دینی بیماران را تقویت و آن‌ها را امیدوار کنیم.

 

حزینی بابیان اینکه علت اصلی سرطان نقص در سیستم ایمنی بدن است، اضافه کرد: از بدو تولد سلول‌های بنیادی سرطان در درون ما وجود دارد که با توجه به طبیعت بدن هر روز مواد ضد سرطان در بدن ترشح و آن‌ها را نابود می‌کند و زمانی ناآرام و بی‌خواب باشیم درواقع تسلیم نقاط ضعف زندگی شدیم لذا تغییر باور در اصلاح شیوه زندگی به پیشگیری از بیماری‌های مزمن کمک می‌کند.

 

مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب