شناسایی مکانیسم مشترک چاقی و سرطان روده

محققان به تازگی موفق به شناسایی مکانیسم مولکولی جدیدی در توضیح رابطه بین چاقی و افزایش ریسک التهاب روده به عنوان فاکتور پرخطر اصلی در سرطان کلورکتال (راست روده) شدند.

محققان دانشگاه ماساچوست برای اولین بار دریافتند ممانعت از آنزیم موسوم به sHE (هیدرولاز اپوکسی محلول)، خطر التهاب روده ناشی از چاقی را از بین می برد. آنها اذعان می کنند که تعداد کمی از بازدارنده های sEH در حال حاضر در آزمایشات بالینی انسانی وجود دارند.

 

 

«جیانان ژانگ»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «ما در مطالعه بر روی موش ها دریافتیم التهاب روده ناشی از چاقی از طریق ممانعت از sEH قابل حذف است. از اینرو ما هدف درمانی جدیدی را برای یک بیماری بسیار مهم شناسایی کردیم.»

به گفته محققان، افراد چاق ۳۰ تا ۶۰ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان کلورکتال قرار دارند. التهاب روده علامت هشداردهنده اولیه این سرطان است.

 

محققان با مطالعه موش های چاق و لاغر دریافتند تجمع محصولات متابولیکی ناشی از sEH در روده موش های چاق به مراتب بیشتر است. این مسئله منجر به تشخیص این موضوع شد که sEH بیش از اندازه در روده موش های چاق وجود دارد و در التهاب روده ای ناشی از چاقی دخیل است.

 

به گفته محققان، توقف این آنزیم از ابتلا به التهاب روده پیشگیری می کند.

 

مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب