ابتلای سالانه 8 هزار زن ایرانی به سرطان سینه

 

 

دبیر انجمن رادیوتراپی و انکولوژی ایران با اشاره به اینکه سالانه 8 هزار زن ایرانی مبتلا به سرطان سینه می‌شوند، گفت: خودآگاهی و تشخیص به موقع این بیماری در درمان قطعی‌تر آن بسیار حائز اهمیت است.

حسین فودازی در حاشیه کنفرانس یک روزه سرطان سینه و باروری اظهار داشت: این سرطان در کشور ما یکی از مهمترین و شایع‌ترین سرطان‌ها در میان زنان به شمار می‌رود و سالانه 7 تا 8 هزار مورد جدید به آمار مبتلایان اضافه می‌شود.

وی به ضرورت خودآگاهی و توجه زنان به بیماری سرطان سینه اشاره کرد و افزود: در صورت تشخیص این بیماری در مراحل ابتدایی می‌توان به درمان قطعی‌تری دست‌ یافت.

 

 

دبیر انجمن رادیوتراپی و انکولوژی ایران ادامه داد: نسبت به کشورهای غربی و اروپای شمالی در ایران سن ابتلا به سرطان سینه کمتر بوده و به دهه‌های پایین‌تر از 40 سالگی رسیده است.

فودازی اضافه کرد: یک چهارم سرطان سینه در زنان ایرانی در زیر 40 سال بوده که مشکلات زیست محیطی، تأخیر در باروری، مشکلات هورمونی و چاقی در نوجوانی از دلایل عمده این مشکل است.

وی با بیان اینکه اهمیت سرطان سینه در زنان زیر 40 سال بیشتر است، گفت: زنان در این سن در موقعیت باروری قرار داشته و جراحی، شیمی درمانی، پرتودرمانی می‌‌تواند بارداری آنها را تحت تأثیر قرار دهد بر همین اساس تلاش کردیم در این همایش این مسأله را مورد بحث و گفت‌وگو قرار دهیم.

 

 

دبیر انجمن رادیوتراپی و انکولوژی ایران با تأکید بر اینکه شیمی درمانی به غیر از سه ماهه اول بارداری قابل انجام است، گفت: رادیوتراپی نیز قابل انجام در بعد از زایمان بوده ولی داروهای شیمی درمانی ممکن است باروری فرد را دچار اختلال کند و توانایی را در این زمینه کاهش دهد.

 

 

وی عنوان کرد: زنانی که فرزند نداشته و یا تعداد فرزندانشان کم است قبل از شروع درمان سرطان سینه تیم جراحی، رادیوانکولوژی و متخصصین زنان شرایط آن را بررسی و پس از ارزیابی راهکارهای مناسب را اتخاذ می‌کنند.

دبیر انجمن رادیوتراپی و انکولوژی ایرانگفت: فریز تخمک در ایران امکانپذیر بوده و می‌توان این موضوع را در زنان ابتلا به سرطان سینه مدنظر قرار داد.

 

 

95 درصد توده‌های سینه در زنان خوش‌خیم است

وی با اشاره به اینکه 95 درصد از توده‌های موجود در سینه‌های زنان خوش‌خیم است، گفت: این مسأله مشکلی برای فرد ایجاد نکرده و نیاز به اقدام درمانی خاصی ندارد ولی وجود هر توده جدید که سفت باشد و حرکت نکند همچنین و حوالی زیر بغل باشد می‌تواند خطرناک بوده بنابراین خودآگاهی زنان به ویژه در افرادی که سابقه خانوادگی این بیماری را دارند بسیار اهمیت دارد.

فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب